Kemal Kılıçdaroğlu O İddiaları Sert Dille Yalanladı!

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisine yakın isimlerin, CHP’nin yerel seçimlerde başarılı olamaması ve kurultaya gitmesi için çalıştığı iddiasına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, o iddialar için ‘asparagas’ dedi.

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin, CHP’nin yerel seçimlerde başarılı olamaması ve kurultaya gitmesi için çalıştığı iddiası 38’inci Olağan Kurultay sonrası ortaya atılmıştı.

O İDDİA DOĞRU MU?

Kemal Kılıçdaroğlu o soruya yanıt verdi. Halktv.com.tr Yazarı Fikret Bila’ya konuşan Kılıçdaroğlu, o iddialar için ‘aspragas’ diyerek, ‘Desteğim bütün adaylarımızın arkasındadır’ vurgusu yaptı.

CHP’nin bir önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin kazandığı büyükşehir belediye başkanlığı sayısını artıracağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “CHP’de Sağ Sapma” isimli kitabımı sunduğum görüşmemizde yerel seçimlerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “İktidarın demokrasiyi ve ekonomiyi ne hale getirdiği ortada. Vatandaş bu iki alanda zorlukları yaşıyor. Türkiye’nin kurtuluşu ancak CHP ile mümkündür. Bu nedenle yerel seçimlerde 11 büyükşehir belediye sayımızı artıracağımıza inanıyorum. 11 büyükşehire ek olarak Bursa, Balıkesir gibi büyükşehirleri de kazanacağımızı düşünüyorum. Bu sayı daha da artabilir. Çok sayıda il ve ilçe belediyesini de kazanacağız. ”

"SEÇENEK CHP’DİR"

Kılıçdaroğlu, kamu kaynaklarını yağmalayan, 5’li Çete’ye ve yandaşlarına peşkeş çeken, yoksulluğu artıran bu iktidar karşısında seçeneğin CHP olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“İktidar demokrasiyi, hukuk devletini fiilen kaldırdı. Otoriter bir tek adam yönetimi kurdu. Hukuk devleti diye bir sistem kalmadı. Bağımsız yargı kalmadı. Ülkeyi büyük bir ekonomik krize sürükledi. Ülke kaynaklarını yağmaladı. Ben bu nedenle 5’li çeteye yükleniyorum. Yoksulluğu, işsizliği artırdı. Emekliler perişan halde. Oysa CHP yönettiği belediyelerde sosyal belediyecilik anlayışıyla bu iktidara alternatif bir model kurdu. Pandemi sürecince ve deprem felaketi sırasında ve sonrasında CHP’li belediyeler büyük hizmet yaptılar. Hükümetten daha etkili ve geniş çalışmalarla depremin yaralarını sarmaya çalıştılar. Halâ da bu çalışmalarını sürdürüyorlar. Kentle tarımsal kesim arasında çok başarılı bir iletişim kurdular. Ucuz mazot ve tohum sağladılar. Kooperatifler aracılığıyla özellikle kırsal kesimdeki kadınları üretime soktular. Aracıları devreden çıkardılar. Kent çevresindeki kırsal kesimde üretilen temel ihtiyaç maddelerini ucuz bir şekilde kentteki tüketiciye sundular. Sadece öncülük ettikleri kooperatiflerin ürettikleri ürünleri satan marketler açtılar. Kentteki tüketici vatandaş aracılar olmadığı için kaliteli ve ucuz ürünlere kolayca ulaştılar. Ayrıca üreticilerimiz de haklarını aldılar. Belediyelerimiz hem tüketiciyi memnun eden hem üreticinin hakkını aldığı sosyal belediyecilikle uyumlu bir düzen kurdular.”

O İDDİALARI SERT DİLLE YALANLADI

Kılıçdaroğlu, çevresindeki bazı grupların, CHP’nin yerel seçimleri kaybetmesi ve kurultaya gidilmesi için çalıştıkları yönündeki haberleri ise sert bir dille yalanlayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunlar iktidar kaynaklı asparagas haberler. Vatandaşlarımızın itibar edeceğini, ciddiye alacağını sanmıyorum. Bunu daha önce de söyledim. Bu tür haberler iktidar tarafından CHP’yi zayıflatmak, parti içinde çatışma varmış gibi bir hava yaratmak için çıkarılıyor. Hepsi uydurma haberler. Desteğim bütün adaylarımızın arkasındadır. Dediğim gibi yerel seçimlerden başarıyla çıkacağız, büyükşehirler başta olmak üzere belediye sayımızı da artıracağız.”

SOSYALİST ENTERNASYONEL

Kılıçdaroğlu, solun dünyadaki gelişmelerine ilişkin değerlendirme yaparken Sosyalist Enternasyonel’i eleştirdi.

Sosyalist Enternasyonel’in eskisi gibi üretken olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Sosyalist Enternasyonel eskisi gibi değil. Eskiden dünyayı, gelişmeleri yakından izler, yeni fikirler üretirdi. Ancak son zamanlarda böyle bir işlevi kalmadı. Sosyalist Enternasyonel üçüncü dünya ülkelerinin kontrolüne geçtikten sonra üretkenliğini, yaratıcılığını yitirdi. Sosyalist Enternasyonel’de sayıca üçüncü dünya ülkeleri çoğunluğu oluşturuyor. Bu ülkelerin de dünya ile bağları kopuk. İçine dönük ülkeler. Böyle bir yapı nedeniyle de Sosyalist Enternasyonel etkinliğini yitirdi.”

Kılıçdaroğlu Sosyalist Enternasyonel’in yeniden eski üretkenliğine dönmesi gerektiğini, aksi halde tamamen etkisiz bir kurum haline geleceği uyarısında bulundu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Fikret Bila Arşivi