Etkili muhalefet

İktidar muhalefetin dediklerini bir bir hayata geçirmek zorunda kalıyor.

Muhalefetin çözüm önerilerine bir süre dirense de bu direnmenin seçimi daha büyük farkla kaybetmesine neden olacağını kavradığı için yerine getiriyor.

İktidarın bu duruma gelmesi etkili muhalefetin sonucudur.

Çok uzun süredir halkın, gençlerin, öğrencilerin sorunlarından çok uzak olan iktidar, muhalefetin sorunları, somut çözüm önerileriyle gündeme getirmesi karşısında ilk seçimde iktidardan gideceğini anladı.

Şimdi muhalefete yetişmek için onun önerilerine dört elle sarılıyor.

İlk örneğini emekliye bayram ikramiyesi oluşturuyor.

CHP’nin ısrarlı talepleri karşısında iktidar bayram ikramiyesi ödemesini kabul etti. Ödenen ikramiye yeterli mi? Değil. Ancak yine bir başlangıç. Muhalefetin ortaya koyduğu bir ihtiyacın teslim edilmesi anlamı taşıyor.

CHP’nin gündeme getirdiği ama iktidarın çok uzun süre oralı olmadığı, “gündemimizde yok” dediği 3600 gösterge konusu da öyle. CHP’nin konuyu ısrarla gündemde tutması, memur örgütlerinin öneriye sahip çıkmaları, iktidarı baskı altına aldı. Bu kez memurların desteğini daha fazla kaybetmemek için 3600 düzenlemesini yılbaşında yürürlüğe girmek üzere gerçekleştirmek zorunda kaldı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündemde tuttuğu önerilerden biri de elektrik faturalarının şişkinliği karşısında, TRT payı alınmasından vazgeçilmesiydi.

İktidar bu öneriyi uzun süre duymamış gibi yaptı, ilgilenmedi. Ancak elektrik faturaları ödenemez hale gelince mecburen Kılıçdaroğlu’nun bu önerisini de hayata geçirdi.

Aynı şekilde “düşük faiz yüksek kur” yanlışını ısrarla sürdüren iktidar enflasyon kontrolden çıkınca asgari ücrette ikinci kez artış yapılmasını öneren muhalefeti dinlemek zorunda kaldı.

Şimdi de öğrenci kredisinin faizinin silinmesi hayata geçti.

Bu da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde oldu.

Kılıçdaroğlu uzun süredir konuyu gündemde tutmakla kalmadı, 10 gün önce kredi borcu olan öğrencilere seslenerek “faizleri ödemeyin, bir yıl içinde iktidara geliyoruz, kredilerin faizlerini sileceğiz” dedi.

Bu söz o kadar etkili oldu ki iktidar daha fazla gencin oyunu kaybedeceği telaşıyla öğrenci kredilerindeki faiz borcunu sileceğini açıklamak zorunda kaldı.

Sırada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu var.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in her fırsatta, her grup konuşmasında dile getirdiği ve çözüm vaat ettiği konuyu da iktidar gündemine aldı.

Daha önce “gündemimizde yok” dedikleri bu konu hakkında aynı bakan “arkadaşlar üzerinde çalışıyorlar, çözeceğiz” açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kredi faizlerinin silineceği açıklamasının hemen arkasında attığı “EYT…loading (yükleniyor)” tweeti büyük yankı uyandırdı.

İktidar ekonomiyi o kadar kötü yönetti ki bu haliyle seçim kazanmasının mümkün olmadığını görmeye başladı ve muhalefetin peşine takılmak zorunda kaldı.

Şimdi muhalefetin önerilerinden medet uman bir iktidar var.

Bu da siyasette inisiyatifin muhalefete geçtiğini gösterir.

İktidar bundan sonra da muhalefetin gündeme getireceği çözüm önerilerini yerine getirmeye çalışacaktır.

Başka çaresi yoktur.

Bütün yatırımını yandaş zengin etmek için oluşturduğu çıkar çarkına yapan iktidarın bu çarkı kırmadıkça ekonomiyi düzeltme şansı yoktur.

Tercihini zenginden ve kendi çevresinde zengin yaratmaktan yana yapan iktidarın bu saatten sonra muhalefetin dediklerini yaparak seçim kazanma şansı da yoktur.

Tabii seçimler normal şartlar altında ve seçim güvenliği içinde yapılırsa!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Fikret Bila Arşivi