AKP’nin belini enflasyon kıracak

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Aralık 2021 12:07

Sokaktaki vatandaş enflasyon demez. Enflasyon iktisadi tabirdir, hayat pahalılığı der. Göstergesi de zamlardır.

Zamlar zincirleme gelmeye başlayınca vatandaşın beli bükülür.

Ortalama gelirli sendeler… Dar gelirli tuş olur…

Bir topluma musallat olan en büyük belaların başında enflasyon gelir. Öyle lanettir ki, söküp atamazsın, çıktı mı kolay kolay indiremezsin.

Yükseklerde yaşamayı sever…

Yüksek ateş insanları nasıl yatağa düşürürse yüksek enflasyon ise toplumları zıvanadan çıkarır. Her türlü yolsuzluğun, her türlü ahlaksızlığı zeminini hazırlar.

İktisat biliminin derin sularına girmeyeyim. Enflasyonun yükselmesinin çeşitli iktisadi sebepleri vardır. Bizdeki sebep siyasi…

İktidar, yani tek kişilik hükümet ekonomiyi ve hayatı olağan akışına bıraksaydı, hayat pahalılığı bu derece belimizi bükmeyecekti.

En azından baş edilebilir seviyede kalacaktı.

Türk Lirası’nın değerini düşürelim, kur yükselsin böylece ihracat artar, büyümeyi destekleriz; büyük bir başarı hikayesi yazarız diye çıkılan yolculuk hüsranla sonuçlandı.

Piyasa zıvanadan çıktı.

Dolar/Euro kuru tavan yaptı...

Kurun artışı ürünlerin fiyatlarını jet hızıyla yükseltti…

Zam yağmuru enflasyonu azdırdı…

İş ilginci din kalkan yapılarak bir takıntı yüzünden indirilen faiz bile bir süre sonra yükseldi. Merkez faizi indirdikçe piyasa faizi arttı.

Dikkatinizi çekti mi? Erdoğan bir süredir ‘nas var nas’ demiyor. Faizlerin daha da ineceğini söylemiyor. Çünkü faiz inecek dedikçe faiz çıkıyor!

Uzmanlara göre iktidar gece yarısı operasyonuyla kuru bir miktar aşağıya çekti ama kesmez. Çünkü belirleyici olan enflasyondur.

Resmi enflasyon yüzde 25/30 gerçek enflasyon 40’ı aşmışsa o hükümet iflah olmaz. Erdoğan ‘halkımız enflasyona karşı şerbetlidir’ diyerek ‘benim memurum işini bilir’ anlayışını sürdürüyor ama bu kez kazın ayağı başka…

Enflasyonla yaşaya yaşaya şerbetlendik doğru ama şunu da gördük enflasyon denen hadisenin voltajı çok yüksektir.

İktidarları fena çarpar.

AKP’nin belini kıracak demem bundan. Kabahati dolara kesmeye çalışıyorlar ama bir süre sonra bunun boş çaba olduğu anlaşılacak.

Bakan Nebati enflasyon hariç bütün sorunları hallettiklerini söyledi. Zaten insanların belini büken de iktidarın belini kıracak olan da o zaten…

Enflasyon…

(Not Hazine ve Maliye Bakanı dün yine televizyondaydı. Ahmet Hakan’ın karşısındaydı. Bol bol güldüler, kakara kikiri yaptılar, kahkaha attılar, muhalefetle kafa buldular. Çok eğlendiler çok. Doların 7 liralardan bir yılda 12.50 liraya gelmesini kutladılar. En çok duyduğum ses; hah hah hah idi)

Önceki ve Sonraki Yazılar