AKP-MHP arasındaki kadro paylaşımı çatışması Hafize Gaye Erkan’a patladı

Konumuz çok tanıdık. AKP’nin 22 yıllık iktidarında sıkça yakınılan nepotizm, Türkçesi akraba kayırmacılığı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan ve annesi Gamze Erkan’ın bankanın iç yönetimine müdahil olduğuna ve bankanın olanaklarını kullandıklarına dair kamuoyuna yansıyan paylaşımlar aldı başını gidiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kulakları çınlasın, onun valilere uyarısıydı. Sanki memleket ilk kez kamu malını babasının malı gibi görme olayı ile tanışıyor.

Yakın bir tanıktan dinledim: TCMB’nin Amerika’ya eğitim için gönderdiği bir çalışanı, Hafize Erkan’la görüşmek için özel kaleme gidiyor. Kendisini önce Erol beyle görüştürüyorlar.

Erol bey, banka çalışanını Amerika’da FETÖ ile teması var mı, yok mu diye sorguya çekiyor. Çalışan da istifa edip yurt dışında bir bankaya geçiyor.

15 Temmuz FETÖ darbesiyle devletin işleyişi “korku kardeşliğine” kilitlendi.

Hatırlarsınız Cumhurbaşkanı Erdoğan da darbe girişimi haberini eniştesinden aldığını söylemişti.

Açıkçası Hafize Gaye Erkan ve ailesine TCMB’de tanınan ayrıcalıkların, imkanların Erdoğan’ın bilgisi ve izni dahilinde kullanıldığını düşünüyorum.

O nedenle de bugün beklenen Erdoğan-Erkal görüşmesinden bir istifa beklemiyorum.

Son 2-3 aydır Erkan ile ilgili “dedikodu” seviyesinde süregelen iddiaların; Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un CİMER’e şikayeti ile kamuoyuna “yansıtılması” ekonomi yönetiminde koltuk kapmaca yaşandığı izlenimi veriyor.

Devletin haber ajansı AA, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında 22 Ocak tarihli Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısından geçtiği fotoğraf ilginç detaylar veriyor.
Genelde ayın son haftasında yapılan EKK toplantısı erkene çekilmiş.

Erkan’ın Türkiye’ye geldiği ve görevinin başında olduğu EKK fotoğrafı ile kamuoyuna duyuruluyor.
28 Aralık 2023 tarihli EKK toplantı fotoğrafı ile dün kamuoyuna yansıyan fotoğraf arasında belirgin bir fark var.

BDDK YERİNE BU KEZ SPK

Aralık ayı toplantısında Erkan, önceki TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile yanyana oturuyor.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Kavcıoğlu dünkü EKK’ya katılmamış. Erkan'ın yanındaki koltukta kadraja alınmayan kişi ise Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül…

TCMB’de Kavcıoğlu döneminde “sürülen’” çalışanların görevlerine iade edilmesi “manidar” bulunuyor.
Merkez Bankası Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürü ve Bilal Erdoğan’ın okul arkadaşı Dr. Yusuf Kenan Bağır’ın görevden alındığı ve iki gün sonra görevine döndüğü öne sürülmüştü.

Görüştüğüm bir bankacı AKP’de kökleşen “güç algısına” örnekler veriyor:

*TCMB başkan yardımcıları Erkan’dan “onay” almadan kendileriyle görüşemiyor.

*Erkan, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten daha sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşabildiği izlenimi yaratıyor.

*Bankacılara “hocam” diye hitap ederek, mesafesiz davranıyor.

*Özgüven patlaması yaşıyor.

*TCMB’nin kanundan gelen yetkisinin “fiyat istikrarını” sağlamaktan ibaret olmasına karşılık, yatırımcı çekmek konusunda aktif pozisyon alıyor.

*TCMB’na “toplumsal kredi notu” çalışmaları çerçevesinde bankalara puan verme yetkisi tanınıyor. Bu uygulamayı BDDK yapılabilirdi.

AMERİKAN BANKASI’NIN EŞBAŞKANI

Erkan’ın eğitim hayatı Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi, ABD’de de Princeton, Harvard gibi saygın üniversitelerde geçmiş olsa da, iş hayatında “aksilikler” olmuyor değil.

Erkan’ın kariyeri, Amerika’nın en büyük 15. bankası First Republic’te parlamıştı.

Erkan’ın 2022 yılında istifa ettiği First Republic (FR) Bank, mayıs 2023’de iflas etti.
Financel Times bu olayı şöyle aktarıyor:

“…. Seçtiği halefi Hafize Gaye Erkan, eşbaşkan olarak yalnızca altı ay görev yaptı ve 2022'nin başlarındaki sürpriz ayrılışı, Herbert'i (FR’nin kurucusu) aktif liderlikten uzaklaşmaya zorlayan ciddi bir kalp hastalığıyla aynı zamana denk geldi. First Republic'in uzun süredir lideri olan 79 yaşındaki Jim Herbert, Aralık 2021'de sağlık iznine ayrıldı. Bir ay sonra, halefi olarak yetiştirilen Hafize Gaye Erkan şirketten ayrıldı. Risk yönetimi alanında doktora sahibi eski Goldman Sachs bankacısı olan eski Türk bankacı Erkan, altı aydan kısa bir süre eşbaşkan olarak görev yaptı ve diğer üst düzey yöneticilerle bir dizi etkileşimde bulundu.”

H.GAYE ERKAN İLE YOLA DEVAM DİYENLER

Ekonomist, siyaset adamı bir başka haber kaynağıma, TCMB Başkanı Erkan ile ilgili iddiaların olası sonuçlarını sorduğumda şu yanıtı veriyor:

“Erkan hakkındaki suçlamalara bir bakın; yolsuzluk, parasal manipülasyon, kamuyu zarara uğratmak gibi konular var mı? Yok. Para için Türkiye’ye gelmediği açık. Ailesiyle ilgili iddiaların Erkan’ı yıpratmak için ortaya atıldığını düşünüyorum. Neticede bir kusur işlenmiş olabilir. Merkez Bankası’nın istikrarlı yönetimi daha önemli bir konu. Yeni bir kriz ülkeyi zor durma sokar. Görevinde kalmalı. Son 10 yıldır MB’na bu nitelikte bir başkan gelmedi.”

EŞİNİN SOYADINI KULLANMADI

Bugüne kadar değinilmesine gerek duyulmayan bir konuya geleceğim. Zira kadın güçlenmesinde “rol model” olması nedeniyle önemsiyorum.

Erkan’ın Amerika’nın önde gelen şirketlerinden Napier Park Global Capital Genel Müdürü, aynı zamanda Türkiye’de de girişimleri olduğu söylenen eşi Batur Biçer’in soyadını neden kullanmadığını anlatmasını tercih ederim.

Şunu derse çok mutlu olurum: “Kariyerimi kızlık soyadım ile yaptığımdan değiştirmedim. Ayrıca kadının evlendikten sonra eşinin soyadını almaya zorlanmasını cinsiyet ayrımcılığı olarak görürüm.”

HAFİZE ADIYLA MİLLİYETÇİLİK

MB Başkanı Erkan’ın çevresinden kendisine ön ismi “Hafize” ile hitap etmelerini istediği de biliniyor.
Yakınları ikinci ismi Gaye yerine Hafize’yi kullanmaktaki ısrarını, “Geleneklere bağlı milliyetçilik damarı güçlü birisi” diye açıklıyor.

SOL Tv internet sitesi 15 Haziran 2023 tarihli haberinde; TCMB Başkanı Erkan’ın babası Erol Erkan’ı, 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın annesi Hafize Sevgi Özal’ın kardeşinin oğlu Hüsnü Doğan’ın amcasının oğlu diye yazdı.

1988 yılında vefat eden Hafize hanım özel bir izinle Nakşibendi Şeyhi Mehmed Zaid Kotku’nun defnedildiği Süleymaniye Camii Haziresi’ne gömüldü.

Niyetim Erkan ailesinin seceresini çıkarmak değil.

İskenderpaşa Tarikatı ile ilişkilendirilen Erol Erkan’ın MHP’li olduğu ve bu nedenle AKP çevresinde hedef tahtasına oturtulduğu iddialarının kaynağına ulaşmaya çalışıyorum.

Şunu da öğrenelim: TCBM’de olduğu gibi yöneticilerin özel hayatını kolaylaştıran, kurum olanaklarını kişiselleştiren başka kamu kurumu ve şirketi var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Serpil Yılmaz Arşivi