Loğoğlu: “Topal ördek” Pompeo’ya gerekli tepki verilmedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye’ye ziyaretinde hiçbir yetkili ile görüşmeyecek. Sadece Fener Rum Patriği Bathholomeos'la bir araya gelecek. Bunun ne anlama geldiğini emekli Büyükelçi Osman Faruk Loğoğlu anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2020 19:02

Ayşegül KASAP - Halk TV

ABD Dışişleri Bakanı Mıke Pompeo cuma gününden itibaren 10 günlük Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkacak. Pompeo, Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Dışişleri Bakanı Drian'la  bir araya geldikten sonra Türkiye'ye gelecek.

Ancak Fransalı yetkililerle bir araya gelen Pompeo Türkiye’de ne Cumhurbaşkanı Erdoğan ne de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek. Sadece İstanbul’da Fener Rum Patriği Bathholomeos'la görüşecek.

Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu bunun ne anlama geldiğini Halk Tv’ye değerlendirdi. Daha önce böyle bir duruma hiç şahit olmadığını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirten Loğoğlu şöyle devam etti;

“Pompeo topal ördek”

“Birincisi, seçimi kaybetmiş bir yönetimin dışişleri bakanı, topal ördek diyelim.

İkincisi ABD tarafından yapılan açıklamada İstanbul’a Konstantinapol deniyor. Yani bunu ABD Dışişleri Bakanı bilmiyorsa bile bu tabirin kullanılmadığını ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bilmesi lazım.

Yine ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 'Ekumenik Patrik ile görüşeceğim' diyor. Bu Türkiye’nin hiçbir şekilde Lozan ve ondan sonra politikaları nedeniyle tanımadığı bir sıfat. Ve bu sanki boğazımızdan aşağıya itiliyormuş gibi bir tavır bir yaklaşım. Bunu kabullenmek hakikaten mümkün değil."

“Türkiye’ye kendilerince bir mesaj veriyor”

"Diyelim ki ABD dışişleri bakanı Avrupa ve bölge ülkelerine sadece din ve vicdan özgürlükleri konusunda bir ziyarete bulunuyor. Türkiye de o bağlam da geliyor. Hayır, sadece Türkiye’de Fener Rum Patriği ile görüşüyor. Fener Rum Patriği saygın bir insandır. Ülkemizde yararlı faaliyetler de bulunan bir insandır. Ama Türkiye’ye sadece bu maksatla ziyaret ediyor olması; diğer ülkelerde bölgesel ve uluslararası konular sergiliyor olması adeta Türkiye’ye sözde kendilerince bir mesaj veriliyor gibi.”

“Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisi yeterli değil”

Loğoğlu, Dışileri Bakanlığının açıklamasının kapsamlı olduğunu ama yeterli olmadığını söyledi ve ekledi;

“Bu konuda Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklama kapsamlı ve ölçülü bir açıklama ama bana göre yeterli değil. Bunun çok daha sert bir şekilde geri püskürtülmesi lazımdı. 

ABD çok ciddi bir hata yapmıştır. Bu Türk-Amerikan ilişkileri tarihinde kalıcı bir yer edinecektir. O bakımdan üzgünüm”