Orhan Pamuk: Veba Geceleri'nde Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur

Orhan Pamuk: Veba Geceleri'nde Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur

Orhan Pamuk, son romanı 'Veba Geceleri'nde Mustafa Kemal Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Yapı Kredi Yayınları, Orhan Pamuk'un 'Veba Geceleri' isimli romanında Mustafa Kemal Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddiasını yalanladı. Pamuk, "Veba Geceleri'nde Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur" dedi.

Orhan Pamuk'un son romanı Veba Geceleri, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Romana ilişkin Mustafa Kemal Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddia edildi.

Yapı Kredi Yayınları, söz konusu iddiaya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı. "İddialar asılsızdır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan, Orhan Pamuk'un Veba Geceleri romanında Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelere dair iddia ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Yayınevimiz tarafından yayımlanan Orhan Pamuk'un Veba Geceleri romanında Atatürk'ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar tamamen asılsızdır. 

Veba geceleri kitabında yer alan Kolağası Kâmil karakteri, romanın geçtiği 'hayali' Minger adasının tüm vatandaşları tarafından bir halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir. Yazarımız Orhan Pamuk yeni kitabı hakkında bu haber ve yorumlar üzerine 'Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri'nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk'e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır' değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmak istemiştir.