Halk TV Canlı Yayın
Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı: Nazım Hikmet şiiri okumak ceza ile değil özgürlük ile eşdeğerdir
Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu, Canan Kaftancıoğlu'nun 5 ayrı suçtan yargılandığı davada 9 yıl 8 ay hapis cezası aldığı davada bir önceki duruşmadan sonra okuduğu Nazım Hikmet şiirinin ceza artırıcı delil olarak gösterilmesine tepki verdi.

Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 5 ayrı suçtan yargılandığı davada 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve mahkeme heyetinin Kaftancıoğlu'nun bir önceki duruşmadan sonra okuduğu Nazım Hikmet şiirini de pişman olmadığına delil olarak saymasına tepki gösterdi. 

Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle oldu:

Nazım Hikmet Şiiri Okumak Özgürlüktür

Tehlikeli ve Ceza Artırıcı Olamaz

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na beş ayrı suçlamadan toplam 9 ay 8 yıl hapis cezası verildi. Yıllar önce attığı tweetlerden ötürü açılan davada verilen mahkumiyet kararları ertelenmedi ve hükmün açıklanması geri bırakılmadı. 

Mahkemenin karar metninde Nazım Hikmet'in Peyami Sefa'ya yazdığı hiciv dizelerini duruşma salonu dışında okuması Kaftancıoğlu'nun pişmanlık duymamasına gerekçe gösterilerek cezasında indirime gidilmediği açıklandı.

Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere üst kurum yöneticileri tarafından meydanlarda okunan ülkemizin yüz akı şairimiz Nazım Hikmet'in şiirlerinin, 2019 Türkiye'sinde "tehlikeli" ve "ceza artırıcı" bir eylem olarak gösterilmesi kabul edilemez.

Nazım Hikmet şiiri okumak ceza ile değil özgürlük ile eşdeğerdir. 

Nazım Hikmet ve Canan Kaftancıoğlu gönüllerimizde çoktan beraat etmiştir. 

Nazım Hikmet Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu

İlgili Haberler