Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası

Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, toplam 9 yıl 8 ay 20 gün cezasına çarptırıldı. Tutuklama kararı verilmezken, karar istinaf mahkemesine gidecek

Kaftancıoğlu'nun 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” , “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

2. duruşma sonrası Kaftancıoğlu yaptığı basın açıklamasında, savcının esas hakkında hızla mütalaa verdiğini ve mütalaanın bir 'flash bellek'te hazır olarak geldiğini söylemişti.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları gerekçe gösterilerek 5 ayrı suçlamadan 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve avukatları son savunmalarını tamamlandı.

Verilen aranın ardından Canan Kaftancıoğlu salona giriş yaptı. Kararı açıklamaları için heyet bekleniyor.

Heyet salona girdi, karar açıklanıyor.

HER İSNAT İÇİN CEZA

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 5 ayrı suçtan toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası aldı. Kaftancıoğlu, 'terör örgütü propagandası' yapmak suçundan 1 yıl 6 ay, 'kamu görevlisine' hakaret suçundan 1 yıl 6 ay, 'Cumhurbaşkanı'na hakaretten 1 yıl 16 ay, TCK 301. maddeden 1 yıl 8 ay, TCK 216. maddeden 2 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

ŞİİR GEREKÇESİ İLE CEZA ERTELENMEDİ

Duruşma salonu dışında okuduğu şiir sebebiyle ve pişmanlık duymaması sebebiyle erteleme kararı uygulanmamasına karar verildi. Karar istinafa gidecek.

CANAN KAFTANCIOĞLU AÇIKLAMA YAPIYOR

Kaftacıoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Siyasi parti temsilcileri, demokratik kitle örgütleri. Türkiye'nin güzel memleketimden akıp gelen dostlar hepinize merhaba diyorum. Bugün burada beni yanlız bırakmadız.

Adaleti yok edenlerin kulaklarına birarada olduğumuzu haykırıyorusunuz. Hepinize teşekkür ederim.

Açılan davalarda kararlar duruşma salonlarında değil Saray odalarında alınıyor.

"BEDELİ NE OLURSA OLSUN SUSMAYACAĞIZ"

Saray vesayetine son verene kadar bedeli ne olursa olsun susmayacağız.

O kaybetti, biz kazandık. Korkutmaya çalışsalarda inandığımız eşitlik yolundan döndürmeye çalışsalarda ne sesimiz kısılır haykırmaktan, ne de vazgeçeriz özgürlükten.

Her seferinde buradan açıkca söylüyorum: Yep yeni bir mevsiye girdik artık. Bu mevsimde ne çiçeklerin açmasını ne de nefes almamızı engelleyecekler.

Bizim bir hayalimiz var bağımsız hukuk devletinin yurttaşları olarak eşit yaşamak istiyoruz. Bu güzel cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak istiyoruz. Hayallerimizden de düşüncelerimizden de asla vazgeçmeyeceğiz.

NAZIM'IN ŞİİRİNİ OKUDU

Dostlarım, kardeşlerim geçen duruşmada okuduğum şiir içeride cezayı arttıcı neden olarak görülüyor. Şiirler güzeldir, şiirler insanları özgürleştirir. Onların yaptığı yargılama değil, sadece cezalandırma olur.

Canan Kaftancıoğlu sözlerini Nazım Hikmet'in "Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler" şiirinden bir bölüm okuyarak sonlandırdı.

İşte Canan Kaftancıoğlu'nun Nazım Hikmet'in şiirinden okuduğu o bölüm:

"Dünyadan, memleketinden, insandan
umudum kesik değil diye
İpe çekilmeyip de
Atılırsan içeriye,
Yatarsan on yıl, on beş yıl
Daha da yatacağından başka,
'Sallansaydım ipin ucunda
Bir bayrak gibi keşke''
Demiyeceksin,
Yaşamakta ayak direyeceksin.
Belki bahtiyarlık değildir artık,
Boynunun borcudur fakat,
Düşmana inat
Bir gün fazla yaşamak."

Canan Kaftancıoğlu'na ceza veren mahkemenin başkanı Akın Gürlek, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder'e de ceza vermişti. Halen Sözcü Gazetesi davasına bakıyor.

İlgili Haberler