Hacı Bektaş-ı Veli Festivali İmamoğlu'nun katılımıyla başladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacı Bektaşı Veli'nin 750. vefat yılı için Yenikapı Gösteri alanında düzenlenen anma etkinliklerine katıldı. Festivalde konuşan İmamoğlu, "Hacı Bektaşi Veli'nin o çağdaş duygularını en iyi şekilde temsil eden nesil oluruz" dedi. Festival, bu akşam saat 20:00'de Halk TV'de canlı yayınlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UNESCO'nun ilan ettiği Hacı Bektaş Veli'yi anma yılında büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

16 Ağustos 1964 tarihinden itibaren, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli'yi Anma Festivali bu yıl da Yenikapı Gösteri alanında gerçekleşti. Festival, Kardeş Türküler ve Şevval Sam'ın konseriyle başladı. Festivale İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı. 

haci-bektas-i-veli-festivali-imamoglunun-katilimiyla-gerceklesti-3822-dhaphoto2.jpg

İmamoğlu, konser sonrasında yurttaşları selamlayarak bir konuşma yaptı. İmamoğlu, “Sizlerle bir arada, bu güzel İstanbul’da, bu güzel İstanbul güzel gecede, İstanbulluların olan Yeni Kapı Meydanı’nda, bu toprakların o en derin vicdanlarından, en çağdaş seslerinden Hacı Bektaş-ı Veli’yi İstanbul’da anmanın onun duygularıyla, sözleriyle bir arada olmanın çok büyük keyfini yaşıyoruz. Sizlerle yaşıyoruz. Hoş geldiniz. Bu akşam aslında buraya çıkıp bir konuşma yapma niyetimiz açıkçası yoktu. Sanatçılarımız var onlar zaten gerekeni o kadar güzel söylüyorlar ki… Ama yarın akşam sizlerle bir arada olacak olan çok kıymetli Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla sizi selamlayacağız. Dolayısıyla bu akşam bu heyecanı ve bu çoşkuyu bu Hacı Bektaş-ı Veli’nin duygularıyla sanatçılarımızın sazıyla, sözüyle bir arada olma heyecanını görünce, duyunca arkadaşlarımız dedi ki mutlak selamlamalısınız. Onun için selamlıyorum sizi. Ama bu akşam da yalnız selamlamıyorum. CHP Sayın il başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla selamlıyorum. İnşallah umut ediyorum ki yüz yıllar öncesinden Hacı Bektaş-ı Veli’nin o çağdaş duygularını en iyi şekilde en güzel şekilde temsil eden bir nesil oluruz. İstanbul’u da buna layık dünyanın en güzel, en rahat, en huzurlu çocukları için, gençleri için, kadınları için kısacası her yaşayanı için özgür ama birbirine sevgiyle saygıyla bakan bir şehir yaparız" ifadelerini kullandı.

haci-bektas-i-veli-festivali-imamoglunun-katilimiyla-gerceklesti-3822-dhaphoto3.jpg

Kaftancıoğlu: Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşatanlara da kocaman bir alkış

Ekrem İmamoğlu ile birlikte anma etkinliğine katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise şöyle konuştu:

“Gelenekten geleceğe Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşayan, yaşatan sizlere kocaman bir alkış… Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşatanlara da kocaman bir alkış… Bu ruhu hissederek, hep birlikte hissetmemize sebep olan, sadece Anadolu’ya değil tüm dünyaya yayılmasına vesile olan emekçi kardeşlerimize, sanatçılarımıza sonsuz minnet ve teşekkürler hepinize iyi geceler diliyoruz."

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu konuşma yapacak 

Festivalde bugün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlayacak. İkili, bu akşamı 21.30’dan sonra etkinlik alanını dolduran İstanbullulara hitap edecek. Festival, saat 20.00'den itibaren Halk TV'den canlı yayınlanacak. 

45 sanatçı performans sergileyecek 

Üç günlük etkinlik programında Arif Sağ, Musa Eroğlu, Moğollar, Cengiz Özkan, Yeni Türkü,  Tolga Sağ,  Ender Balkır, Kardeş Türküler, Muharrem Temiz, Fuat Saka, Sadık Gürbüz, Dertli Divani, Şevval Sam, Gülcihan Koç, Ahmet Aslan, İlkay Akkaya, Mikail Aslan, Grup Abdal, Cem Adrian, Özlem Taner, Nilüfer Sarıtaş,  Metin-Kemal Kahraman, Ali Rıza-Hüseyin Albayrak, Özlem Taner, İhsan Er, Tayyar Erdem,  Volkan Kaplan, Cem Erdost İleri, Erkan Tekçi, Gülseven Medar,  Hüseyin Korkankorkmaz, Ayfer Vardar,  Gani Pekşen, Yılmaz Çelik,  Ayhan Aydın, Erkan Akalın, Burak Aykaç, Peyda Yurtsever,  Ali Kaya Arı,  Özge Çam, Cem Doğan, Mahir Kutlutürk,  Hüseyin Beydilli, Yavuz Top,  Özgür Polat ve Serdar Kemal İstanbullularla buluşacak.

ekran-resmi-2021-08-28-17-16-07.png,

ekran-resmi-2021-08-28-17-16-34-001.png