Kritik iddia: AK Parti ve MHP yol ayrımında

Kritik iddia: AK Parti ve MHP yol ayrımında

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: AK Parti ve MHP yol ayrımındalar. MHP, AK Parti’ye 'Benim vesayetim altındasın' diyor. AK Parti'ye dış politikada da iç politikada da çizgi çiziyor.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yeniçağ TV’de geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan gazeteci Orhan Uğuroğlu’nun konuğu oldu. Programın ana gündem maddeleri; siyasilere ve gazetecilere saldırılar, AKP-MHP ittifakı ve Süleyman Soylu’nun sosyal medyadan yaptığı çıkıştı.

Soylu-Gül tartışması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun atışmasıyla ilgili konuşan Davutoğlu, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak ile Soylu’nun birbirlerine omuz atmasını hatırlattı. Soylu, “Ben o dönem başbakan olsaydım o görüntüyü veren Albayak’ı ve Soylu’yu hemen görevden alırdım. AK Parti’de yeni bir liderlik yarışı başladı. Herkes Tayyip Erdoğan sonrası koltuk peşinde Erdoğan’da kendi iktidarının peşinde. Süleyman Soylu, Adalet Bakanı’na parmak salladı" ifadelerini kullandı.

"AK Parti ve MHP yol ayrımında"

AKP ve MHP arasında çatlak olduğunu söyleyen Davutoğlu, iki partinin artık yol ayrımında olduğunu savundu. Davutoğlu, “AK Parti ve MHP yol ayrımındalar. Trump döneminde bu daha kolaydı bakın dünyanın her yerinde bir otoriterlik var MHP’de buna yakındı. Biden dönemine geçince bu yeni dönemi anlamaya çalışıyor. Demokrasi, hukuk, ekonomi reformu deniyor da buna kim inanır. MHP, AK Parti’ye 'Benim vesayetim altındasın' diyor. AK Parti'ye dış politikada da iç politikada da çizgi çiziyor. Doğu Türkistan konusunda sadece ikisi de sessiz. Çin’e tek kelime yok. Uygur Türkleri inim inim inliyor bu mu milliyetçilik?” diye konuştu.

"Devlet ve millet işleriyle boğuşulmaz, Soylu lütufta bulunmuyor"

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ile gazeteci Orhan Uğuroğlu’na saldırıları da değerlendiren Davutoğlu, Soylu’nun dünkü isyanını da hatırlattı. Davutoğlu, Soylu’nun “Millet, devlet işleri boğuşurken…” sözlerini eleştirerek “Devlet ve millet işleriyle boğuşulmaz. Soylu lütufta bulunmuyor. Bizim bu devlete de millete de borcumuz var” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-21-21-50-34.png

Davutoğlu, saldırılara ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

Saldırı sonrası yaşananlar da vahameti gösteriyor. Böyle bir saldırı oldu. Münferit bir saldırı olduğu ne zaman ortaya çıkar eğer iktidardakiler bu saldırıları net olarak kınar, bütün siyasi partiler tavır alır, biz bu saldırıların arkasındayız derse arkasından da hukuk gerekli cezayı verirse o zaman bu marjinal bir grubun saldırısıdır denir. Siz emniyette 7-8 saat ifade veriyorsunuz, şüpheliler gözaltına alındıktan sonra 3-4 saat sonra serbest kalıyorsa eğer vahamet burada. Cumhurbaşkanı’ndan bir kınama mesajı daha gelmedi. Fahrettin Altun’un mesajıyla olmaz bu iş.