AKP’de ‘Soylu’ çatlağı: Genel Sekreter Yardımcısı ‘parti disiplini’ diyerek çıkıştı

AKP’de ‘Soylu’ çatlağı: Genel Sekreter Yardımcısı ‘parti disiplini’ diyerek çıkıştı
AKP Genel Sekreter Yardımcısı Bölükbaşı, "Bir telefon ötede olan kişilere meramını buradan anlatmaya kalkıyorsan niyetin sorgulanır. Parti disiplini dava disiplinidir” dedi. Bu sözlerin adresinin Soylu olabileceği yorumları yapıldı.

AKP Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Bölükbaşı, dün gece saatlerinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Bir telefon ötede olan kişilere meramını buradan anlatmaya kalkıyorsan niyetin sorgulanır. Parti disiplini dava disiplinidir. Biz böyle gördük böyle öğrendik” ifadelerini kullandı. Bölükbaşı'nın bu paylaşımının adresinin, sosyal medyada ailesine hakaret eden kişinin tutuklanmamasına tepki gösteren Süleyman Soylu olduğu düşünülüyor.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün gece saatlerinde ailesine hakaret eden bir kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını Twitter adresinden yaptığı paylaşımla duyurdu. Soylu’nun bu paylaşımı dün geceden bu yana sosyal medyanın gündemine oturdu. Soylu, verilen karara isyan etmişti.

Abdülhamit Gül: Beğenmeyen itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz

Sabah saatlerinde Ankara’da hakimevinde yaptığı konuşmada Abdülhamit Gül, sosyal medyadan tutuklama siparişi verenlere çok sert sözlerle yüklendi. Gül açıklamasında, “Sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum; Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” ifadelerini kullandı.

Abdülhamit Gül 'kanunu' hatırlattı

Bununla da yetinmeyen Bakan Gül, Meclis’ten çıkan kanunları hatırlatarak, “Hiçbirimiz kıymet verdiklerimizden, canımızdan çok sevdiklerimizden hiç kimsenin hakarete uğramasına razı olamayız, bunun korunmasını hepimiz isteriz. İki yılın altındaki suçlara tutuklama imkanı olmaz. Hakim serbest bıraktı, neden, 'İki yılın altında bir suç, kanunda böyle çıkmış parlamentodan, ben kanuna uyarım' diye bu görevi yaptı, bu kararı verdi diye yargıyı eleştirmek asla doğru tavır olmaz. Ülkemize, hepimize yazık olur. Ya  bu istisnailik korunur, bu şekilde devam eder ya da Ceza Muhakemesi Kanununda değişiklik yapılır, tutuklama yasağı kalkar veya indirilir” ifadelerini kullandı.

Mesajdan 'yargıya talimat' anlamı mı çıkıyor?

Bakan Gül’ün bu sözleri ve Soylu’nun çıkışı tartışılırken, AKP Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Bölükbaşı’nın sosyal medyadan yaptığı çıkış gözlerden kaçtı. Soylu’nun paylaşımından birkaç saat sonra tweet atan Bölükbaşı, “Bir telefon ötede olan kişilere meramını buradan anlatmaya kalkıyorsan niyetin sorgulanır” dedi ve ekledi, “Parti disiplini dava disiplinidir. Biz böyle gördük böyle öğrendik”.

Bölükbaşı’nın da meramını sosyal medyadan iletmesi dikkat çekti. Öte yandan Bölükbaşı’nın bu sözlerinin adresi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise şayet, mesajından “Adalet Bakanını arayarak tutuklanmasını talep edebilirdin” gibi bir anlam çıkıyor. Bu da yargıya müdahale anlamına gelebilir.