Kriterler, grip aşılarını depoya mahkum etti

Depolarda grip aşılari var ama halk ulaşamıyor. Nedeni ise Sağlık Bakanlığinın oluşturduğu algoritma..

Ayşegül KASAP - Halk TV

Grip aşılarinın reçeteye bağlandığını Türkiye'ya Halk Tv duyurmuştu.

Eczacı Mine Tandağ ile bu sefer de gelen grip aşılarının son durumunu konuştuk. Yaklaşık 350 bin doz grip aşısı depolarda bekliyor. Nedeni ise Sağlık Bakanlığı'nın algoritması... 3 büyük ilde 150 bin doz grip aşısı depoda.

Her hafta başında depolardan aşı ile ilgili bilgi aldıklarını belirten Tandağ şöyle devam etti;

"İstanbul, Ankara ve Izmir'de faaliyet gösteren 3 büyük depo var. Bunlarda totalde 150 bin doz bugün itibarı ile stoklarında duruyor. Fakat Türkiye'nin birçok illerindeki depolarla beraber hepsini düşündüğumüz zaman aşaği yukari 350 bin doz aşı ecza depolarında var" 

"Depodaki aşılara erişemiyoruz"

Aşıların parti parti depolara geldigini belirten Tandağ, aşı olmak isteyen çok fazla kişi olduğunu şu sözlerle hatırlattı;

"Biz sağlık calışanları aşı olmak istiyoruz. Fakat hiçbir kritere uymadığımız için kendimiz de yaptiramiyoruz. Depoda olduğu halde reçete kriterlerine uymadığım için yaptıramıyoruz." 

"Yaşanan aşı sıkıntısı değil"

Aralık ayına geldik. Birçok kronik rahatsızlığı olanlar var ancak Sağlık Bakanlığının kriterlerine giremedi. Salgında zamanla yarışıyoruz ama aşılar depolarda bekliyor. Tandağ aşı şu an yaşananın aşı sıkıntısı olmadığinı belirtti ve devam etti; "Yeterki kritere uygun reçete yazılabilsin. Maalesef Aile Hekimleri o reçeteyi yazamıyor. Çünkü Sağlık Bakanlığı kriterlerine uymuyorlar."

"Aşıya erişim için kriterler değişmeli"

İki hafta once huzurevinde görev yaptığını belirten Tandağ bazı hastalara aşı sağlayamadığını şu sözlerle ifade etti; "3 hastamıza aşı temininde bulunamadım. Reçeteleri bana geldi ama veremedim. Çünkü benim eczanemin belli bir reçete geldikçe aşıyı verebiliyorsunuz. Sistemdeki sıkıntidan dolayı reçetesi olan hastaya aşıyı ben veremedim. Başka bir eczacı arkadaşım üzerinden vermek durumunda kaldım."

"Eczacılar ölüyor, grip aşısı olmak istiyorum"

Tandağ "Aşıya erişim için kriterler değişmeli" dedi ve ekledi; "Ben grip aşısı olmak istiyorum, hala olamıyorum. Ve her gün bir eczacı meslektaşımızi kaybediyoruz. Biliyorsunuz"

Tandağ huzurevlerindeki gözlemlerini de aktardı. Vaka sayılarınin huzuevlerinde de arttığını belirten Tandağ, "Gittiğim huzurevi İBB'nindi. Çok iyi bakılıyorlar. Çok iyi önlemler aldılar." ifadelerini kullandı.

Özel Haber