İstanbul'da bir gecede yüzde 60’tan fazla vaka artışı

İstanbul'da bir gecede yüzde 60’tan fazla vaka artışı
İstanbul’da vaka sayısı 1 gecede  yüzde 60’tan fazla arttı. İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, pandeminin başlangıcından daha kötü bir noktada olduğumuzu söyledi.

Ayşegül Kasap - Halk TV

Koronavirüste vaka sayıları hızla artıyor. Özellikle İstanbul’da durum daha da kötü.

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, vaka sayılarının bir gecede yüzde 60’tan fazla arttığını söyledi.

“Mart ayında görmediğimiz sayılara ulaştık”

Halk TV’ye konuşan Tamur şu ifadeleri kullandı:

“Aile hekimleri listesine düşen PCR pozitif vakalar her gün bir öncekinin yarısı kadar artıyor. Benim kendi listemde bu vaka her gün, önceki günün yarısı kadar ilave edilerek devam ediyor. Ki bu listelerde hastaneye yatan hastalar yok. Sadece evde takibi yapılan hastalar var. Bu bile bizim Mart, Nisan, Mayıs aylarında görmediğimiz rakamlara ulaştı. Dolayısıyla İstanbul çok ciddi önlemler almalı”

“Eğer semptomları yoksa temaslılara test yapılmıyor”

Tamur, “maske, mesafe, hijyen” demenin yeterli olmadığını belirterek, şu sözlerle alınması gereken önlemleri söyledi:

“İstanbul’da ve Türkiye’nin birçok yerinde eğer semptomları yoksa temaslılara test yapılmıyor. Temaslılara rutin olarak test yapılmasına tekrar geri dönülmesi lazım."

Temaslılara test asıl vakalar için önemli

"Temaslı demek büyük ihtimalle pozitif kişi demek.. Bu kişilerin pozitif olduğunu öğrenirsek bunların temaslıları da artık direkt temaslı haline gelecektir. O zaman onlara da test yapılacak. Ve böylece asıl vakalar bulunarak izole edilebilecek.” 

“Bu hafta salgının önünü kesmezsek daha da zorlanacağız”

Tamur bu haftanın kritik bir hafta olduğuna dikkat çekti.

“ 28 Ekim’in yarım gün, 29 Ekim’in gün tatil olması ve arkasından da hafta sonunun geliyor olması belki de kullanılabilecek bir alan yaratıyor bize. Yine bir kapama-açma şeklinde sokağa çıkma yasağı uygulanabilir. 29 Ekim kutlamalarının dikkatli yapılması mümkün. Tamamen yasaklamak yerine törenler dikkatli yapılmalı. Bu hafta salgının önünü kesmezsek önümüzdeki hafta daha da zorlanacağız”

“Ayaktaki yolcular oturanlar için risk”

Tamur bulaş sayısındaki artışa neden olan en kritik etkenlerden birinin ulaşım olduğunu şu sözlerle ifade etti;

“İşe gidiş-çıkış saatlerinde ulaşıma ciddi önlemler getirilmeli. Giriş saatleri gibi çıkış saatleri de vardiyalandırılmalı. Ayakta yolcu hiçbir şekilde alınmamalı ve belli sayıda yolcuya izin verilmeli.”

Ayakta olan yolcuların oturanlar için risk oluşturduğu söyleyen Tamur şöyle devam etti:

“Virüs damlacık yoluyla yayılıyor. Havaya atılan damlacık da bir süre sonra yerçekimi ile aşağıya doğru iniyor. Ayaktaki yolcu maskesini doru takmamışsa, yüksek sesli konuşuyorsa, hapşırıp öksürüyorsa havaya saldığı damlacıklar bir süre sonra oturan yolculara gidecektir. O nedenle ayakta olan yolcular için ya panelle ayrılmış ayrı bir bölüm oluşturulmalı ya da ayakta yolcu alınmamalı”

Tamur toplu taşımalarda temizliğin her seferden sonra yapılması gerektiğini belirtti.

Salgında okulların açılması risk

“Okulların özellikle haftada iki gün açılması bu çocukların 2 gün, normalde temas etmeyecekleri okuldaki arkadaşlarıyla temas etmesi demek. Okulların riski daha az olduğu söylemleri doğru değil. Çocuklar şimdi, hem okul hem ev hem de mahalle teması ile karşı karşıya… Okullar bu anlamda tekrar değerlendirilmeli. Çocuklar bulaştırıcılıkta yetişkinlerden daha etkin durumda ”

“Kapalı alanlar için metrekare hesabı yapılmalı”

“Kapalı alanlar ciddi bir bulaş merkezi” diyen Tamur kapalı alanlarda metrekare hesabı yapılarak orada bulunması gereken kişi sayısının hesaplanması gerektiğini söyledi. Özellikle marketler ve AVM gibi yerlerde kamera ile bu durumun denetlenebileceğini ve belirtilen sayıdan fazla kişi varsa ceza uygulanması gerektiğini de vurguladı.

Etiketler :