İnternette satılan vitaminlerle ilgili 'ölümcül' uyarı

İnternette satılan vitaminlerle ilgili 'ölümcül' uyarı

İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Eczacı Pınar Özcan, internette satılan vitaminlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Ölümcül sonuçları olabilir" dedi.

İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Eczacı Pınar Özcan, eczane dışında satılan ürünlerin güvenilirliğinin kontrol edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, "Sahte, son kullanma tarihi geçmiş ve silinmiş, kötü saklama koşullarına maruz kalmış bozulmuş, etiket bilgisi ile içeriği aynı olmayan ürünler internette cirit atıyor ve bu durum vatandaşlarımızı mağdur ediyor. Tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz: Eczane dışı satış kanallarından vitamin ve gıda takviyesi almayın, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmayın" dedi.

Hiçbir gıda takviyesinin tamamen zararsız ya da yan etkisiz olmadığını söyleyen Özcan, "Hatta doğru gıda takviyesi, doğru kişiye, doğru dozda verilmediğinde ilaç etkileşimleri oluşabilir, bazı hastalıkların tanı konulması gecikebilir, organlarınızda hasarlar oluşabilir ve ne yazık ki ölümcül sonuçları olabilir" diye konuştu. 

Özcan şöyle devam etti:

Bu nedenle sağlığa yönelik her türlü ürün sadece eczanelerden temin edilmeli ve eczacı danışmanlığında kullanılmalıdır. Devletimiz bu konuda acilen yasal düzenleme yapmalıdır. Sağlığa ilişkin her ürün Sağlık Bakanlığının denetiminde olmalıdır.