İmamoğlu'ndan mobil ekmek satışı açıklaması

İmamoğlu'ndan mobil ekmek satışı açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mobil büfelerde halk ekmek satışı ile ilgili konuştu ve “Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür” açıklamasını yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mobil büfelerde halk ekmek satışıyla ilgili, “Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür” dedi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Halk TV’ye durumun, İBB’ye yönelik olmadığını belirtmiş, köylülerin yaptığı ekmek satışına yönelik bir genelge olduğunu açıklamıştı. Balcı, “Genelge ilk başta mart ayında çıktı, İBB'nin mobil uygulamasından çok daha önce. Biz zaten İBB Halk Ekmek'le de görüşme içindeyiz” ifadelerini kullandı.

 İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Dün, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından mobil büfelerde ekmek satışı yasaklandı. Sabah saatlerinde de yasaklanmadığına dair açıklama yapıldı. Son durum nedir? Belediye tarafından satış devam edecek mi” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kast etmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı.”

‘Ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağız’

İmamoğlu, şunları söyledi:

"Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul’da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir. Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir. Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim’ diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır. Dünkü karanın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür. Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım.”

İBB Başkanı İmamoğlu, “Bir ifade karmaşışı mı vardı? Yoksa bugün düzeltilen bir durum muydu?" sorusuna ise “Onu, kamuoyunun ve hukukçuların takdirine bırakıyorum” yanıtını verdi.