Mobil ekmek satışı yasaklandı

Mobil ekmek satışı yasaklandı

Mobil araçlarla ekmek satışına dair genelge yayımladı. Mobil araçlarla ekmek satışı belirli kriterler çerçevesinde kısıtlandı. Bu genelge Halk Ekmek'in 2 hafta önce başlattığı uygulamayı da kapsıyor ama mazisi mart ayına dayanıyor. İşte detaylar...

Ali ISIYEL - Halk TV

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgeye göre, artık pazarlar dışında seyyar araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız veya ambalajlı ekmek, diğer ekmek çeşitleri ve pide satışı yapılamayacak.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Halk TV’ye konuştu. Durumun, İBB’ye yönelik olmadığını belirten Balcı, köylülerin yaptığı ekmek satışına yönelik bir genelge olduğunu belirtti. Balcı, “Ruhsatsız bir şekilde ürün üretiliyor ve arabalarda mahalle aralarında nerede üretildiği belli olmayan ürünler satılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne özel bir çalışma değil, fakat mobil büfe uygulamasını da kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Fırın açmadan, ruhsat almadan yapılan satışlara yönelik alınan bir karar olduğu söyleyen Balcı, İBB ile görüştüklerini ve zaten 140 büfe açıldıktan sonra en geç iki ay içerisinde mobil uygulamasını kaldıracaklarını belirtti. Balcı, “Genelge ilk başta mart ayında çıktı, İBB'nin mobil uygulamasından çok daha önce. Biz zaten İBB Halk Ekmek'le de görüşme içindeyiz” ifadelerini kullandı. Mart ayındaki genelgenin itirazlar üzerine geri çekildiğini anlatan Balcı, yufkacıları ve köylüleri mağdur etmemek adına yeni genelgede yufka satışının serbest bırakılması ve köylülülerin kendi ilçelerindeki pazarlarda 50 kg geçmeyecek şekilde satış yapmasına izin verildiğini belirtti.

Söz konusu genelge:

f3515e81-b526-4e11-b435-7b886eb43253.jpeg

İBB'den paylaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Halk Ekmek mobil araçlarını da kapsayan bu genelge sonrası sosyal medya üzerinden paylaşım yaptı. Halk Ekmek büfelerinin listesini yayımlayan İBB, "Halk Ekmek halkın ekmeğidir" notunu düştü.

İşte o liste:

ibb-halk-ekmek.jpg

Halk Ekmek'ten açıklama

İBB Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama da sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Nama, “Halkın ekmeğine göz dikenlere tavsiyem, Halk Ekmek’in kuruluş tarihini iyi araştırıp okumalarıdır... Geçim sıkıntısı yaşayan halkımızın yanında olmaya, ucuz ve sağlıklı ekmek sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-21-23-17-28.png

Murat Ongun: Gerekirse evinize teslim ederiz

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medyadan genelgeye tepki gösterdi. Ongun, "İstanbul Halk Ekmek, mobil hizmet araçları ile İstanbullulara sağlıklı ve ucuz ekmek hizmetini her koşulda sürdürecektir. Vatandaşlarımız kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili endişe etmesin. Gerekirse ihtiyaç duyduğunuz ekmeği evinize teslim ederiz" ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-21-23-29-33.png