İmamoğlu'na hakaret eden iki isme ceza

İmamoğlu'na hakaret eden iki isme ceza

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hakaret eden Ender Alkoçlar ve Erkan Tan tazminat ödemeye mahkum edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun avukatları tarafından, Hülya Koçyiğit'in damadı olan Ender Alkoçlar'ın Facebook hesabından yaptığı “Birçok tanıdığım veya tanımadığım kızacak ama bu İmamoğlu yalancı düzenbaz bir sahtekar. Bunu göreceksiniz, balon patlayacak” ifadeli paylaşıma, 50 bin liralık manevi tazminat davası açılmıştı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, söz konusu ifadelerin; somut bir konu üzerine eleştiri için kullanılmadığı bu nedenlede ifade özgürlüğü kapsamına girmediği, ayrıca ortada eleştirel bir konu olmadığı halde kullanıldığına dikkat çekilerek siyasi eleştiri olarak da kabul edilemeyeceği belirtilerek, Alkoçlar, 7 bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi.

A Haber'de 4 Mart 2019 tarihinde Sabah Ajansı programı yapan Erkan Tan'ın kullandığı “Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Mansur Yavaş, seçime girdikleri her yerde CHP adayları PKK'lıların da adaylarıdır” sözlerine de dava açılmıştı.

Görülen davada, söz konusu ifadenin İmamoğlu'nun kişilik haklarını ihlal ettiği belirtilerek Tan, 4 bin 360 TL adli para cezasına çarptırıldı.