İki çocuğa cinsel istismarda bulunan terziye iyi hâl indirimi

İstanbul'un Şişli ilçesinde iki çocuğa cinsel istismarda bulunan 60 yaşındaki terzi M.D. toplamda 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak mahkeme iyi hâlden cezayı 13 yıl 4 aya düşürdü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2020 17:41
İki çocuğa cinsel istismarda bulunan terziye iyi hâl indirimi

Halk TV Haber Merkezi

İstanbul’un Şişli ilçesinde çocuklara istismarda bulunan 60 yaşındaki bir terzi, duruşmada “iyi hal” aldı. 

İstanbul’un Şişli ilçesinde terzilik yapan M.D. isimli 60 yaşındaki şahıs, 5 Ocak 2019’da ihbar üzerine harekete geçen polis ekiplerince iki çocuğa cinsel istismarda bulunurken suç üstü yakalandı.

Bilirkişi cep telefonu ve bilgisayarlardaki içerikleri inceledi

Çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilen M.D., duruşmada hakkındaki iddiaları reddetti. Bunun üzerine mahkeme teknik inceleme yapılması için bilirkişi atadı. Bilirkişi raporunda, sanığın cep telefonu ve bilgisayarının incelenmesi üzerine çok sayıda yetişkin içerikli video ve fotoğrafın bulunduğu belirtildi. Yetişkinlere yönelik içeriklerin birçoğunun tacize ve gençlere yönelik olduğu saptandı.

Karakolda "Cevap vermek istemiyorum" dedi, mahkemede reddetti

Karakolda alınan ifadesi sırasında sanık M.D., kendisine sorulan “Cep telefonunuzda ve bilgisayarınızda yaşı küçük kız çocuklarına ait çocuk pornosu var mıdır? Var ise nereden buldunuz? İş yerinize gelen çocuklara videoları izlettiniz mi?” sorusuna ise “Bu soruya cevap vermek istemiyorum” şeklinde karşılık vermişti. Savunmasında ise kendisini ‘çekemeyen’ komşusunu tarafından kumpas kurulduğunu ileri sürerek “Hiçbir şekilde B.T. ve G.T.’ye dokunmadım. Mağdurlar dükkanın içerisindeyken dükkanın kapısını kilitlemem söz konusu değildir. Bilgisayar ve telefonumda bulunan görüntüleri tek olduğum sıralar izliyordum. Kimseye izletmedim” dedi.

Aile şikâyetini geri çekti

Dava sürecinde çocukların babası H.T.,  “B.T. bana sanığın kendisine herhangi bir şey yapmadığını söyleyince vicdan azabı duydum. Ben sanıktan şikâyetçi değilim, davaya katılmak istemiyorum” diyerek şikâyetini geri çekti. Daha önceki ifadesiyle arasındaki çelişki sorulunca ise H.T., “Şimdiki ifadem doğrudur” yanıtını verdi.

Mahkeme kararını verdi

Mağdur B.T.’ye yönelik çocuğun basit cinsel istismarı suçundan 8 yıl hapis cezası veren mahkeme, iyi hâl indirimi yaparak bu cezayı 6 yıl 8 aya indirdi. Aynı şekilde G.T.’ye yönelik çocuğun basit cinsel istismarından 8 yıl hapis cezası verildi ancak iyi hâl ile bu ceza da 6 yıl 8 aya indirildi.

Böylece iki çocuğa cinsel istismardan toplamda 13 yıl 4 ay hapis cezası verilmiş oldu.

Müstehcenlik suçlamasından da 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, bu cezayı da iyi hâlden 1 yıl 8 aya indirdi ve sanığın sabıkasız olduğu gerekçelendirilerek hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

Sanık M.D. işlenen suçun sabit olmaması gerekçesiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlamasından ise beraat ettirildi.