Yumruklandı, tekmelendi ve sonuç: Hakaretten sanık

Avukat Dursun Küçük kendisini darp eden polislerden şikayetçi oldu. Ancak polisler hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu şikayetten kısa bir süre sonra avukat Küçük hakkında kendisini darp eden polislere hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Mayıs 2022 09:43
Yumruklandı, tekmelendi ve sonuç: Hakaretten sanık

İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Dursun Küçük ve bir grup avukat 4 Temmuz 2020 tarihinde duruşma için gittikleri Ankara Adliyesinde polislerle tartışma yaşadılar. Yaşanan tartışmanın ardından avukatlar Dursun Küçük, Cengiz Gümüştaş, Dursun Osman Akbulut'un müvekkillerinin yanında polisler tarafından darp edildiler. Karınlarına yumruk atılarak ve boğazlarından sıkılarak yaka paça koridorda sürüklenen, küfre maruz kalan avukatlar yaşadıklarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak kendilerini darp eden polisler hakkında, “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme”, “Zor Kullanma Yetkisine İlişkin Sınırı Aşılması”, “Kasten Yaralama”, “Hakaret” ve “Tehdit” suçlarından soruşturma yürütülmesini istedi. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu avukatları darp eden polisler hakkında takipsizlik kararı verdi.

Mağdurken sanık yapıldı

Polisler hakkında takipsizlik kararının verilmesinin üzerinden 2 ay geçmeden avukat Dursun Küçük hakkında dava açıldı. 10 polisin mağdur olarak gösterildiği iddianamede avukat Küçük’ün “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ettiği bu suçun ise zincirleme şekilde işlediği iddia edilerek verilecek cezada artırım yapılması istendi. Avukat Küçük’ün polislere, ''Sizin yapacağınız işi s…, yaptığınız bomboş dosya için insanları burada mağdur ettiniz, sizin derdiniz ne'' şeklinde sözler söylediği öne sürülürken, Küçük’ün savunmasında inkar içerikli beyanda bulunduğu iddia edildi.