Vefa Salman: Yalova halkının tercihine pranga vuruluyor

Yalova Belediye Başkanlığı görevinden alınan Vefa Salman, görevden alınma sürecinde yaşadığı hukuksuzlukları "Bir yıldır göreve iade edilmiyorum, Yalova halkının tercihine pranga vuruluyor. Bana yapılan da bir nevi darbedir" sözleriyle ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Nisan 2021 01:41

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, görevinden alınan Vefa Salman'ın ortaya çıkardığı yolsuzluk iddialarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan Salman'ın göreve iade edilmesini talep etti. Kılıçdaroğlu, Soylu'nun üstünü sarı renklerle çizerek soruşturma dosyasının detaylarını gönderdiği dosyayı yetersiz bularak, karşı dosya hazırlattı. 

Raporda, zimmet olayının Vefa Salman'dan önce AKP'li Belediye Başkanı Yakup Koçal döneminde başladığı bilgisi de yer aldı. Kılıçdaroğlu, "Zimmet olayının ortaya çıktığı tarih 6 Şubat 2020, oysa Vefa Salman'ın açığa alındığı tarih 27 Şubat. Bu süreçte bütün belgeleri, Emniyet'e teslim eden, suç duyurularında bulunan da Vefa Salman'dır. Yani delil karartma diye bir şey söz konusu olamaz" dedi.

Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk olan, suçu ortaya atmasına, gündeme getirmesine rağmen suçlu bulunan Vefa Salman, kendisini sanık koltuğunda buldu. "Haksızlık Yalova halkına yapılıyor" diyen Salman, daha önceki iki başkanlık seçimini kazanmış ve soruşturmanın ihbarını da kendisi yapmıştı. 

Bir yıldır Yalova Belediye Başkanlık koltuğundan edilen Vefa Salman, "İki seçimde üç kez kazandım. 30 Mart 2014, 1 Haziran 2014 ve son 2019 seçimini kazandım. Suçu ve suçluyu ortaya çıkaran biziz. Acil yatırımlar dışında yatırım yapmayacağız kararının ardından bu olayı ortaya çıkardık. Suçu ortaya çıkarıp suçlu olan tek insanım" şeklinde konuştu. 

'Bir nevi darbedir'

İlk olarak 6 Ocak 2020'de suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Salman, belgeleri emniyete kendisinin verdiğini, eş zamanlı olarak Türkiye'de birçok il ve ilçede zimmet olayı olduğunu hatırlattı. Adı yolsuzluk iddialarına karışan Samsun Mali Hizmetler Müdürü'nün görevinden edilmediğini, ifadeye dahi gitmediğinin altını çizen Salman, kendisine yapılanın CHP'li olmasıyla bir bağlantısının bulunduğunu söyledi. Salman, "30 Mart seçimlerinden sonra belediye teftiş edilsin talebinde bulundum. Cevap gelmeyince denetlenmeye gelinmesini istedim. Bir yıldır göreve iade edilmiyorum, Yalova halkının tercihine pranga vuruluyor. Bana yapılan da bir nevi darbedir" dedi. 

Başına gelen haksızlığı Yalova Belediye Meclisi'nde CHP'nin azınlıkta olmasıyla ilişkilendiren Salman olaya ilişkin ağır cezada 3 duruşma görüldüğünü, 4'üncüsünün ise haziran ayında yapılacağını söyledi.