Tunceli'de sağlıkçılar dağ bayır gezerek vatandaşı aşılıyor

Türkiye'de Covid-19 aşısının en yüksek orana ulaştığı Tunceli'de nüfusun yarısından fazlası aşılanırken, sırası gelen herkesin aşı olması için sağlıkçılar en ücra yerlere ulaşarak aşılama çalışması yapıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Haziran 2021 18:48
Tunceli'de sağlıkçılar dağ bayır gezerek vatandaşı aşılıyor

FERİT DEMİR/TUNCELİ

84 bin nüfuslu Tunceli'de şu ana kadar toplam olarak 49 bin kişinin aşılandığı öğrenilirken bu oranın Türkiye'de en yüksek aşılama oranı olduğu belirtiliyor. Sağlık ekipleri aşı sırası gelen herkesin aşı olması için en zorlu coğrafyada bulanan vatandaşı aşılamak için her türlü fedakarlığa katlanarak vatandaşın ayağına gidip aşılarını yaptırıyorlar.

65f8d56e-bae9-4940-b206-0b0da52f5e43.jpg

Tunceli'de aşı sırası geldiği halde aşı olamayan herkesin aşı olması için sağlık müdürlüğüne bağlı aşı ekipleri özellikle Pertek ve Çemişgezek ilçelerinde küçükbaş hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve yüksek rakımlı yaylalara göç eden yaylacılara ulaşarak  aşılarını yaptırıyor.

Sağlıkçılar yaylalarda aşılama yapıyor 

Zorlu coğrafi şartlara rağmen 2500 rakımlı dağları aşarak Pülümür ilçesi Çobanyıldızı köyü Kalınkaç yaylasına giden Pülümür Toplum Sağlığı aşı ekipleri burada bulunan   ve aşı sırası gelen vatandaşların aşılarını yaptırdı. Sağlık müdürlüğü yetkilileri şu anda Tunceli Devlet hastanesinde Covid servisinde hiçbir Covid hastasının bulunmadığını ve il genelinde  vaka sayısının azalmaya devam ettiğini belirtirken Pülümür ilçesinde de vaka sayısının sıfırlandığı öğrenildi.

56f9096c-1829-4f2b-8d99-bfa539ace22b.jpg

Pülümür ilçesine bağlı 2500 rakımlı Kalınkaş yaylasına gelen göçerler aşı sıraları geldiği halde ıssız dağlarda koyun sürülerini yalnız bırakamayarak aşı merkezlerine gidemedikleri için durumu Tunceli Valiliğine bildirince Tunceli valiliği Sağlık Müdürlüğü ekiplerini bilgilendirip yayladaki vatandaşların aşılanmasını talep etti. Sağlık müdürlüğü ekiplerinin yönlendirmesi ile Pülümür toplum sağlığı merkezi ekipleri yaylalarda bulunan ve aşı sırası gelen vatandaşları aşılamak için çalışma başlattı. İlk olarak 2500 rakımlı Kalınkaş yaylasına zorlu şartlarda ulaşan Aşı ekipleri yaylada sürülerinin yanında bulunan aşı sırası gelmiş bütün vatandaşların aşılarını yaptı.

94d1e321-e5e9-468f-8209-d173e1694437.jpg

Aşı yaptırmaya gelemeyenlere aşıyı götürüyorlar 

Pülümür Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Ahmet Can Eroğlu yönetimindeki sağlık ekipleri ilçe genelinde yaylada bulunan göçerleri aşılamak için çalışmalarını gece gündüz demeden devam ettirirken aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. Eroğlu Halk TV muhabirine yaptığı açıklamada zorlu doğa şartlarına rağmen vatandaşın aşı sırası gelen vatandaşların aşılarının yapmak için her türlü fedakarlığı yapmaya devam edeceklerini belirterek şöyle konuştu; "Bu yaylada kalan vatandaşlarımız koyun sürülerinin başında bulunuyor ve aşı sıraları geldiği için aşı talepleri olmuş bu vatandaşlarımızın hayvanlarını bırakarak aşı merkezlerine gelmeleri çok zor biz de Tunceli Valiliği'nin koordinesinde sağlık müdürlüğünün yönlendirmesi ile bizler de bir sağlık ekibi oluşturarak bu yaylaya gelerek aşı sırası gelen herkesi aşıladık. Buraya gelirken yol şartları coğrafi şartlar da bizi zorladı ama önemli olan vatandaşımızın sağlığı ve vatandaşın aşı olmasıydı  bunun için her türlü  zorluğu göze alarak aşı  çalışmamızı yapıyoruz. Tek amacımız bu hastalıktan kurtulmak  durum böyle olunca her türlü fedakarlığı yapıyoruz."

ab2f1f46-fb64-418b-8b90-2947b3c2a7d8.jpg

'Sırası gelmiş her vatandaşı aşılamak için çalışmalar devam edecek'

Doktor Ahmet Can Eroğlu aşı ekiplerinin Pülümür ilçesi yaylalarında bulunan aşı sırası gelen herkesi yaylalarda aşılarının yapılması için  çalışmaların devam edeceğini de sözlerine ekleyerek şunları söyledi; "Biz bu koronavirüsün tamamen ortadan kalkması ve vatandaşımızın daha rahat olması için çabalarımızı hep sürdüreceğiz. E zorlu bölgeye bile giderek aşı çalışmalarını sürdüreceğiz yeterki vatandaşlarımız kurallara uysun ve aşı sırası gelen aşısını yaptırsın biz hep birlikte bu hastalığı yeneceğiz biz şartlar zor olsa da aşı yapmaya devam edenceğiz yeter ki birlikte dayanışma içinde olalım kurallara uyalım. İlçemiz genelinde bize gelerek aşı olmayan ve sırası gelmiş her vatandaşı aşılamak için çalışmalar devam edecek ve yaylalarda olan vatandaşlarımız içinde oluşturduğumuz aşı ekipleri çalışmalarını sürdürüyor."