Tunceli'de halay operasyonu: 20 öğrenciye gözaltı

Tunceli'de halay operasyonu: 20 öğrenciye gözaltı
Tunceli’de 19 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen Nevruz kutlamaları sırasında davul zurna eşliğinde halay çeken 20 üniversite öğrencisi bu sabah saatlerinde örgüt propagandası suçlamasıyla evlerinde ve kaldıkları yurtlarda gözaltına alındı.

19 Mart cumartesi günü Tunceli Emek ve Demokrasi Platformu’nun Seyit Sıza Meydanı'nda düzenlediği Nevruz kutlamalarına vatandaşlar ile birlikte HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Umut Yeğin, Tunceli Barosu Başkanı Avukat Kenan Çetin ile birlikte STK temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katılmıştı.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile başlatılan soruşturma kapsamında emniyet, kutlama görüntülerini incelemeye aldı. Görüntülerde, davul zurna eşliğinde çekilen halaylar sırasında söylenen türküler örgüt propagandası sayıldı. Halay çeken 20 öğrenci hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Öğrenciler, bu sabah saatlerinde polisler tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda kaldıkları evlerde ve yurtlarda gözaltına alındı. Öğrenciler, sorgulanmak üzere Tunceli Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğüne götürüldü.

Baro Başkanı Çetin: Halay çekme operasyonu

Tunceli Barosu Başkanı Avukat Kenan Çetin Halk TV muhabiri Ferit Demir’e yaptığı açıklamada, “Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptığımız görüşmede yetkililer, öğrencilerin Nevruz kutlamaları sırasında halay çektiklerini, çalınan şarkı ve türkülerin örgüt propagandası içerdiğini, bu yöntem ile örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirttiler. Bu kabul edilir bir durum değil. Hangi şarkılar çalınmış o belirtilmiyor. Öğrenci arkadaşlarımıza hukuki yardım için 3 avukat görevlendirdik. Ben de takip ediyorum, öğrenci arkadaşlarımızın ifadeleri alınıyor. Akşam saatlerinde savcılık sorgusuna çıkarılmalarını bekliyoruz. 20 öğrencinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.