TBB Başkanı Fincancı: Test sayısı az olduğu için vakalar az demek spekülasyon olur

Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan risk haritasında 'mavi' kategoride yer almayı sürdüren Güneydoğu illerine ilişkin konuştu. Fincancı, "Test sayısı az olduğu için vakalar az" demenin spekülasyon olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2021 19:07
TBB Başkanı Fincancı: Test sayısı az olduğu için vakalar az demek spekülasyon olur

Öznur Kaya - Halk TV 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Güneydoğu illerindeki vaka sayılarının azlığına ilişkin Halk TV'ye değerlendirmelerde bulundu. Sağlık Bakanlığı'nın, illere göre ne kadar test yaptığını paylaşmaması sebebiyle illerdeki vaka sayıları hakkında net bir yorum yapmanın mümkün olamayacağını söyleyen Fincancı, "Sadece 100 binde vaka sayılarını biliyoruz. 'Test sayısı az olduğu için vakalar az' dememiz için bu bilgileri bilmemiz gerekiyor ötesi bir spekülasyon olur" ifadelerini kullandı. 

"Toplumsal bağışıklığa ulaşılmış olabilir"

Şebnem Korur Fincancı, vakaların çok arttığı dönemde bölge illerinde de vaka sayılarının oldukça yüksek olduğunu dolayısıyla toplumsal bağışıklık geliştirilecek düzeye ulaşılmış olabileceğini söyledi. Fincancı, "Başından beri il il test sayılarının önemli olduğunu söylüyoruz ancak yanıt alamıyoruz. Bu yüzden tanımlama yapma olanağımız yok. Toplumsal bağışıklık kazanılmış olabilir ancak bilmiyoruz. Vaka sayısı çok yükseldiği için önlem almaya gayret etmeleri de etkileyici olmuş olabilir" diye konuştu.