70 yıllık Ajans Press'te ‘üvey evlat’ krizi

70 yıllık Ajans Press'te ‘üvey evlat’ krizi
Türkiye’nin köklü medya takip şirketi Ajans Press’te ‘üvey evlat’ krizi yaşanıyor. Şirketin sahibi Mehmet Ali Özkan, “Üvey oğlum beni dolandırdı” dedi. Şirketin içinin boşaltıldığını öne süren Özkan, Halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Bir haftadır Türkiye genelindeki bin 500 müşterimize hizmet veremiyoruz” dedi. İlkan Doruk Özkan ise “Üvey babam beni dolandırdı; tehdit etti” diye ifade verdi.

Temeli 1953 yılında atılan Ajans Press Medya Takip Merkezi AŞ’nin sancılı bir süreçten geçtiği anlaşıldı. Halktv.com.tr’nin, konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgi ve belgelere göre, köklü şirket bir haftayı aşkın bir süredir Türkiye genelindeki 1.500 kadar müşterisine hizmet veremiyor. Yıllardır müşterilerine, kendileri ile ilgili haberleri günlük raporlar halinde sunan şirket serverları hacizli durumda. Şirket ile temasa geçmeye çalışan birçok müşteri ise, ‘krizin aşılmaya çalışıldığı’ yanıtını alıyor.

‘Parasını ödedim şirketleri aldım’

Edinilen bilgilere göre, Ajans Press AŞ ve grup şirketi Pr-Net Halkla İlişkiler AŞ’de, şimdilerde yaşanan ‘krizin’ gerisinde iki yıl kadar önce yapılan hisse devri yatıyor. Ticaret sicil gazetesi kayıtlarına göre Ekim 2021 yılında, anılan şirketlerin hisseleri İlkan Doruk Özkan’a (32) devredildi. Üvey baba Mehmet Ali Özkan (56), devir işleminin ‘emaneten’ yapıldığı iddiasında. İlkan Doruk Özkan ise “Parasını ödedim şirketleri aldım” diyor. Özkan, ödeme yaptığına ilişkin Halktv.com.tr ile herhangi bir belge paylaşmadı.

whatsapp-image-2023-06-13-at-23-48-25.jpeg
Ajans Press'in temeli 70 yıl kadar önce atıldı.

İkinci eşin çocuklarını nüfusuna aldı

Şimdilerde taraflar arasında krize neden olan olaylar ise 6 ayı aşkın bir süre önce patlak verdi. Halktv.com.tr’nin soruları üzerine konuşan Mehmet Ali Özkan “Ben 2013 yılında ikinci bir evlilik yaptım. Ö. U. isimli kadınla evlendim. Kadının iki de yetişkin çocuğu vardı. Bu çocukları da nüfusuma aldım. Şirketin hisselerini bir süreliğine İlkan Doruk Özkan’a devrettim. Şirketin yönetimine üvey oğlum geçti. Ancak bir süre sonra hisseleri iade etmedi” diye konuştu.

Şirketin içini boşalttılar

Sorunun çözümü için uzun bir süredir çabaladığını anlatan Özkan “6 aydır hukuki mücadele veriyorum. Şirketin içi boşaltılmış durumda. Tespit ettiğimiz zarar 80 milyon civarında. Tabi 70 yıllık şirketin itibarı yerle bir oldu. İcra yolu ile şirketin bilgisayar ve serverlarına el koydurdum. İlkan Doruk Özkan, annesi Ö. Özkan ile kız kardeşi İ. D. Özkan bu süreçte ortak hareket etti. Sahte faturalarla paralar yurtdışına çıkarıldı. İhtarnameye yanıt alamadık. Yarın, haklarında suç duyurusunda bulunacağım” ifadelerini kullandı.

‘Hapse attırmakla tehdit etti’ iddiası

Mehmet Ali Özkan’ın yanı sıra, üvey oğlu İlkan Doruk Özkan da benzer suçlamalarla savcılığa başvurdu. Üvey babasını ‘dolandırıcılıkla’ suçlayan İlkan Doruk Özkan dün verdiği savcılık ifadesini Halktv.com.tr ile paylaştı. Özkan ifadesinde “Şikayetçi olduğum kişi, aynı zamanda üvey babam Mehmet Ali Özkan. Ben üniversite okurken bana iş teklif etti yanında çalışmamı istedi. Yaklaşık 2 yıl önce de Ajans Press isimli şirketi, herhangi bir borcu olmadan bana devretti” dedi.

‘Devirden sonra borç senetleri çıktı’

Üvey babasının, şirketi kendisine 7 milyona devrettiğini anlatan Özkan, şirketi devraldıktan sonra, babasının imzaladığı 18 ayrı borç senedinin ortaya çıktığını söyledi. Özkan ifadesinin devamında ise “Beni dolandırma amaçlı şirketi borçlandırmış. Ben bu konuları Mehmet Ali Özkan ile konuştuğumda “Seni hapse attıracağım. Sen hırsızsın’ diyerek bana hakaret etti ve tehdit etti. Beni dolandıran, hakaret eden ve tehdit eden Mehmet Ali Özkan’dan şikayetçiyim” diye konuştu.

Eşi ve üvey kızı uzaklaştırma kararı aldı

Öte yandan, Mehmet Ali Özkan ile üvey oğlu İlkan Doruk Özkan arasında karşılıklı suçlamalara ilişkin süreç devam ederken, eşi ve üvey kızı ile de benzer bir süreci yaşadığı anlaşıldı. Ö. Özkan (54) ile kızı İ. D. Özkan, Mehmet Ali Özkan’a karşı 6 aylık uzaklaştırma kararı aldı.

whatsapp-image-2023-06-14-at-00-00-59.jpeg
Ö. Özkan ile kızı İ. D. Özkan, Mehmet Ali Özkan'a karşı 'koruma' kararı aldı.

Kaynak:halktv.com.tr