İBB çalışmalarının nasıl engellendiğini şikayet maillerine verdiği yanıtla anlattı

İBB çalışmalarının nasıl engellendiğini şikayet maillerine verdiği yanıtla anlattı
Şirinevler’den 16 Temmuz tarihinde bir taksi şoförüyle yaşadığım problemi İBB Beyaz Masa’yı arayarak bildirdim. Şikayetime ilişkin İBB'nin tarafıma attığı mailde İstanbul’un taksi sorununa dikkat çekilerek, CHP’nin İBB’yi kazanmasının ardından UKOME Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldığı ve İBB’nin halkın yararına adım atmasının engellendiği vurgulandı.

Şirinevler’den 16 Temmuz tarihinde binmek istediğim bir taksinin mesafeyi kısa bularak beni geri çevirmesi nedeniyle yaşadığım problemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı (İBB) Beyaz Masa’yı arayarak bildirdim. Yetkili, konunun incelenip tarafıma bilgi verileceğini söyledi.

Bugün ise İBB Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden şikayetime ilişkin tarafıma gönderilen mailde, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile görüşüldüğü, görüşme neticesinde kendilerine verilen cevap aktarıldı. Söz konusu cevapta 2018/3-6 sayılı UKOME kararında mesafe (kısa mesafe), trafik ve sair bahanelerle yolcu almamanın veya gidilmek istenen güzergah dışında indirmenin yasak olduğu belirttiği, aracın sahibiyle iletişime geçilerek gerekli uyarıların yapıldığı kaydedildi.

'Bakanlık önerimizi reddetti'

Mevcut taksi sistemindeki sorunlar nedeniyle İBB’nin yeni taksi sistemi geliştirdiği bu sistemde belediye eli ve güvencesi ile taksi arzı yapılarak şoförlerin bu taksilerde aracı bir kurum olmadan çalıştırılmasının amaçlandığı belirtildi. Bahsi geçen sistemin hayata geçirilmesi için konunun UKOME gündemine getirildiği ancak bakanlık kanadının olumsuz blok oyları ile bu önerinin reddedildiği vurgulandı.

CHP, İBB seçimlerini kazanınca yönetmelikteki üye sayısı değiştirildi

Yasa gereği İstanbul’da ulaşımla ilgili her türlü kararın UKOME tarafından alındığının belirtildiği mailde UKOME Yönetmeliği’nin 19 Şubat 2020 tarihine kadar 22 üyeden oluştuğu, İBB’nin ise 11 üye ile temsil edildiği kaydedildi. Söz konusu tarihten sonra yönetmelikteki üye sayısının değiştirildiği, Bakanlık temsilcilerine 5 yeni üye daha eklendiğine dikkat çekildi.

'İBB karar alamaz oldu'

Böylelikle Belediye ile ilgili konuların konuşulup ve karara bağlandığı UKOME’de Bakanlığın çoğunluk oyları olmadan herhangi bir karar alınamaz olduğuna dikkat çekildi. Vatandaş şikayetlerinin ayyuka çıktığı taksi bulamama gibi elzem bir konuda dahi vatandaş probleminin çözümüne yönelik 500 adedi engelli erişimine özel olmak üzere, 5 bin adet Yeni Taksi Arzı Teklifi ile taksi sisteminin değiştirilmesini öneren İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu önerisinin Bakanlık temsilcilerinin blok oyu ile reddedildiği de mailde aktarıldı.