Gergerlioğlu: Bu zorbalığa karşı demokrasi nöbeti başlatıyorum

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek hapis cezası verilmişti. Gergerlioğlu'nun milletvekilliği kararın TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla düşecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2021 15:38

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Halk TV'ye konuk oldu. Genel kurul salonundan çıkarılırsa grup odasında bekleyişine devam edeceğini söyleyen Gergerlioğlu, TBMM Başkanı'nın grup başkanvekillerini çağırdığı, istişare toplantısı düzenlediği yönündeki iddialara ilişkin konuştu. "Sanırım böyle bir toplantı var. Ne olacağı konusunda bir netlik yok ama ben Meclis'ten ayrılmayacağım. Herhangi bir uzlaşmaya da yanaşmıyorum. Partim kararıma saygı gösteriyor, bu kararı tanımıyorum. Meclis Başkanlığı, millet için aldığım ifade özgürlüğümü, anayasayı korumak durumundadır. Bu Meclis'in duvarında 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazıyor. Beni buraya bu millet vekili olarak yolladı. Uyduruk bir yargı kararını, AYM kararını beklemeden bu kararı dikte etmeye çalışmak kabul edilemez. Demokrasi nöbetini tutanlar şu anda Meclis'te gerçek demokrasi nöbetini görsünler. Bu zorbalığa, hukuksuzluğa karşı demokrasi nöbeti başlatıyorum. Meclis'ten ayrılmayacağım. Milletin kalbinden ayrılmayacağım. 

1994’teki görüntüleri ve Merve Kavakçı’yı hatırlayan Gergerlioğlu, “Ne yaşanır bilmiyorum ama ben yaptığım işin doğru olduğunu biliyorum” dedi. "AYM bir an evvel karar vermeli. Enis Berberoğlu olayındaki gibi hukuksuz bir kararla vekilliğinin düşürüldüğü trajikomik hikayenin tekrar etmesini istemiyorum"

Gergerlioğlu şu ifadeleri kullandı: 

"Dünyaya mal olacaktır"

 

Halen yayında olan bir haberi paylaştığım için 2.5 yıl ceza verildi. O haber 4 buçuk yıldır yayında ve erişim yasağı yok. 2018’de bu yargılamanın durması gerekiyordu. Yerel mahkemenin kararını Yargıtay’da bir hakim dört hakime karşı şiddetle eleştirmişti. Retweet ettiğim bir haber için aldığım cezadan sonra haberi yapana ceza verilmemesinin olacak bir iş olmadığını söylemişlerdi.  Anayasa Mahkemesi kararına kadar Meclis başkanı bekleyecekse bu doğru bir adım olur ama başka nasıl bir karar çıkar bilemiyorum. Kararın okunacağı yönünde beyanat verilirse partimin arkamda olduğunu çok iyi biliyorum. Beni zorla çıkarırlarsa Türkiye ve dünyaya mal olacak görüntüler ortaya çıkacaktır. Benim insan hakları ihlallerini gündeme getirmemle baş edemeyen iktidar, şu anda beni Meclis'ten atmaya çalışıyor. Bu meselenin özeti budur.