Zindaşti serbest dosyası tutuklu: İki yıl geçti hala müfettiş bakıyor

Zindaşti serbest dosyası tutuklu: İki yıl geçti hala müfettiş bakıyor
İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’yi gece yarısı tahliye eden hakim Cevdet Özcan iki yıl önce görevden uzaklaştırıldı. Ancak Özcan hakkındaki nihai karar geçen süreye rağmen verilmedi. Hakimler Savcılar Kurulu’ndan (HSK) edinilen bilgiye göre Özcan hakkındaki müfettiş raporu henüz tamamlanmadığı için karar verilemedi.

İstanbul Küçükçekmece’de 6 Nisan 2018’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti beş adamıyla, “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek” ve “FETÖ üyeliği” suçlarından tutuklandı. 6 ay tutuklu kalan Zindaşti ve üç adamı 19 Ekim 2018 günü 5. Sulh Ceza Hâkimi Cevdet Özcan’ın gece yarısı kararıyla tahliye edildi. Soruşturma savcısı Ercan Devrim karara itiraz etti. Dosyayı ele alan İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimi tekrar tutuklama kararı çıkardı. Ancak Zindaşti ve adamları iki mahkeme arasındaki üç saat gibi kısa sürede cezaevinden çıkıp sırra kadem bastı.

HSK soruşturma başlattı

İddiaya göre Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Burhan Kuzu, Zindaşti’nin tahliyesi için hâkimlere baskı yapmıştı. Tahliye kararını veren hâkim Cevdet Özcan görevinden alınarak geçici olarak Küçükçekmece Hâkimliği’ne oradan da Erzurum’a gönderildi. Daha sonra açığa alındı. HSK soruşturma başlatıp müfettiş görevlendirdi.

3.5 milyon dolar rüşvet aldı iddiası

Hakim Özcan hakkında görevini kötüye kullanma ve rüşvet suçundan iddianame hazırladı. Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede tahliye kararının mesaiden sonra saat 20.15’te verildiğine işaret edildi. Hâkim Özcan’ın tahliye kararı verdikten sonra itirazı değerlendiren 6. Sulh Ceza Mahkemesi hâkimi ile konuştuğu, Zindaşti ve adamı Ekrem Öztunç yönünden kararı kabul edebileceğini söylediği vurgulandı. İddianamede, “Kendisinin de doğru olmadığını düşündüğü tahliye kararını verdiği” belirtilen Özcan’a tahliye kararı karşılığında Kapalıçarşı’daki bir kuyumcu aracılığıyla 3.5 milyon dolar rüşvet verildiği iddia edildi. İddialarla ilgili Burhan Kuzu hakkında “nüfuz ticareti” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Kuzu, 1 Kasım 2020’de hâkim karşısına çıkamadan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Soruşturma bitmek bilmedi

Özcan’ın açığa alınmasının üzerinden 2 yıl geçti. Ancak Özcan hakkındaki nihai karar geçen süreye rağmen verilmedi. Hakimler Savcılar Kurulu’ndan (HSK) edinilen bilgiye göre Özcan hakkındaki müfettiş raporu henüz tamamlanmadı. HSK’den üst düzey bir yetkili raporun tamamlanması halinde gereğinin derhal yapılacağını söyledi.