Emre Belözoğlu hakkında bir FETÖ beyanı daha

Emre Belözoğlu hakkında bir FETÖ beyanı daha
İstanbul Anadolu yakasında FETÖ’nün bölge lise mesulü olan şu an örgüt üyeliği suçundan yargılanan Abdülkadir A. isimli şahsın verdiği ifade Başakşehir Teknik Direktörü Emre Belözoğlu’na uzandı. Mahkeme Abdülkadir A.’nın ifadesinde ismi geçen Belözoğlu’nun da aralarında yer aldığı 36 kişi hakkındaki beyan ve tanık teşhis tutanaklarını ilgili savcılıklara yolladı.

Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan yargılanan Abdülkadir A. isimli şahıs mahkemeye verdiği dilekçe ile etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirtti. Bu kapsamda 1 Aralık 2021 tarihinde ifade veren Abdülkadir A. örgütle bağlantılı olduğunu öne sürdüğü bazı isimlerden bahsetti ve fotoğraf teşhisi yaptı.

Bölge lise mesulü

2005 yılında Marmara Üniversitesi’nde okuduğu sırada FETÖ’nün evlerinde öğrenci olarak konakladığını belirten Abdülkadir A. o günden sonra ev ağabeyliği, bölge temsilciliği ve bölge lise mesulü olarak görev yaptığını söyledi. Bölge lise mesulü olduğu dönemlerde Beykoz ilçesinde bulunan liselerde eğitim gören ve örgütten olmayan öğrencileri örgüte kazandırmak için çalışmalar yürüttüğünü ve bu dönemde 'Asım' kod adını kullandığını aktaran Abdülkadir A. askeri okul ve polis akademisine girişte sınav sorularının verilmesi, öğrenci yapılanmasında hangi isimlerin bulunduğu, örgüt ile kimlerin bağlantılı olduğuna dair geniş bir ifade verdi.

36 kişi hakkında yapılan işlem yok

Abdülkadir A.’nın ismini verdiği 91 kişi hakkında FETÖ soruşturma ve kovuşturmasının bulunduğu öğrenildi. Ancak ismini verdiği 36 kişi hakkında ise herhangi bir soruşturma ve kovuşturma açılmamış olması dikkat çekti. Bu 36 kişinin ise hakim, polis memuru, öğretmen, infaz koruma memuru, futbolcu olduğu öğrenildi.

‘Futbolcular sohbet toplantıları yapardı’

Abdülkadir A.’nın futbolculara yönelik verdiği beyanda ise dikkat çeken ifadeler yer aldı. “Sohbet hocalarımızdan Ahmet Kırmıç, Fetullah Gülen tarafından İstanbul’da ki örgüte müzahir bütün dershanelerin genel sorumlusu olarak atanmıştı” diyen Abdülkadir A. “Bu kişi ayrıca futbolcu olan Arif Erdem, Hakan Şükür, Emre Belözoğlu ve Orhan Şam’ın sohbet hocalığını yapardı. Bu futbolcular zaman zaman Altunizade'deki dershaneye gelerek 5. katta Ahmet Kırmıç ile sohbet toplantılarını yaparlardı” dedi.

Dosya ilgili savcılıklara gönderildi

Bu beyanların ardından Abdülkadir A.’nın ismini verdiği kişiler hakkında soruşturma açılması için söz konusu ifade ve teşhis tutanakları şüphelilerin ikametinin bulunduğu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Etiketler :