Emlakçılar Kiraya Zam Sınırı İçin Uyardı: Toplumsal Huzuru Bozabilir!

Emlakçılar Kiraya Zam Sınırı İçin Uyardı: Toplumsal Huzuru Bozabilir!
Kira artışlarına geçen yıl getirilen yüzde 25 zam sınırının bir yıl uzatılması gündemde. Ancak emlakçılar, bu durumun ev sahibi ile kiracı arasındaki kavgaları, anlaşmazlıkları daha çok derinleştireceğini, hatta toplumsal huzuru bozabileceğini söyledi. Uygulama nedeniyle kiracılı konutların satılmadığı belirtilirken, yeni kiraya çıkan kiracıları da korumadığı vurgulandı.

Fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için geçen yıl uygulanmaya başlanan yüzde 25 kira artış sınırının bir yıl uzatılması bekleniyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1 Temmuz 2023’te sona erecek uygulamanın uzatılması için çalıştıklarını söyledi. Uygulama, kira artışlarının önünü kesmediği için yeni kiraya çıkan kiracıyı da korumuyor. Ev sahipleri kira artış sınırı olduğu için evlerini kiraya vermek istemiyor.

Ancak ev sahipleri kira zammı sınırının bir daha uzatılmasını istemiyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, geçen yıl başlayan uygulamanın ev sahiplerini huzursuz ve mutsuz ettiğini belirterek, “Ama günün sonunda söz konusu uygulama Borçlar Kanunu’nda yapılan bir düzenlemeyle hayata geçtiği için ev sahipleri uymak zorunda kaldı. Ekonomik koşullar nedeniyle ev sahipleri arasında ‘kiracıların da ekonomik durumu zayıf, bir yılı böyle geçirelim’ diyenler oldu, evini boşaltanlar, kavga edenler oldu” dedi.

Anlaşmazlıklar daha derinleşecek

Akdoğan, uygulamanın uzatılması halinde, ev sahibi ile kiracı anlaşmazlıkların toplumsal huzuru tehdit eder hale geleceğini kaydederek, “Özellikle ev sahipleri haksızlığa uğradığını düşünüyorken, üstüne bir yıl daha devam ederse, bu ev sahiplerini çok ciddi rahatsız edecek. Ev sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmazlıklar çok daha derinleşecek. Hatta daha ileriye gidip, toplumsal huzuru bozabilir” diye konuştu.

Kiraya vermek istemiyorlar

Akdoğan, uygulama nedeniyle ev sahiplerinin ayrıca kiracılarını çıkarmak isteyeceklerini, evlerini boşaltıp, daha yüksek miktardan kiraya vermek isteyeceğini, hatta kiraya hiç vermeyebileceklerini anlattı. Akdoğan, ev sahiplerinin bir daha kiracı sorunuyla uğraşmak istemediğinin altını çizdi.

Uygulamanın kira fiyatlarını da artıracağını anlatan Akdoğan, “Evini kiraya vermek isteyen insanlar şöyle düşünebilir; Evini 10 bin liraya kiraya verse, gelecek yıl kirası 12 bin 500 lira olacak. Yüzde 50 enflasyon düşünüldüğünde, bu yıl 10 bin lira yerine 12 bin 500-13 bin liradan kiraya verip, gelecek yıl yüzde 50’nin yüzde 25’ini kiraya yansıtır. Eğer kira artışları hakkaniyetli değilse, bunun tedbirini kendiniz almak isteyebilirsiniz” dedi.

Kiracılı evler satılmıyor

İçinde kiracı olan evlerin satılmadığına da işaret eden Akdoğan, “Eskiden mülkler satıldığında kiracılı olsun istenirdi. Artık kimse kiracılı mülk almak istemiyor. Kiralar düşük kaldığı için evlerin fiyatları yükseldiği için, hakkaniyetli kira alamadığı için yeni alım yapmak isteyen vatandaşlar kiracılı konutları istemiyor” diye konuştu.

Kira çarpanı çözüm olabilir

Akdoğan, çözüm için acilen merkezi, yerel yönetim ve özel sektörle birlikte alt ve orta gelir grubu için kiralanmak üzere konut üretilmesi gerektiğini anlattı.

Kaynak:halktv.com.tr