Depremzedeye 50 Bin Liralık Elektrik, Su Faturası

Depremzedeye 50 Bin Liralık Elektrik, Su Faturası
Depremzedelere geriye dönük binlerce liralık faturalar geliyor. Hataylı bir depremzede 40 bin liralık elektrik, 10 bin liralık da su faturası geldiğini söyledi. Birçoğu ödeyemeyeceklerini ve bu konuda harekete geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Depremin üzerinden 4,5 ay geçmesine rağmen bölgedeki sıkıntılar hala devam ediyor. Depremzedeler şimdi de geriye dönük olarak binlerce liralık faturaları ödemeye zorlanıyorlar. Öyle ki bir ailenin elektrik faturaları 40-50 bini, su faturaları ise 10 bin lirayı bulabiliyorlar.

“Geriye dönük faturaları bize kesiyorlar”

Halk TV’ye konuşan Mehmet Ceylan, bir sürü sıkıntı yetmezmiş gibi şimdi de binlerce liralık faturalarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi:

Mahalleliyle, komşularımızla birlikte aşımızı, yemeğimizi, elektriğimizi, suyumuzu paylaştık. 4,5 ay geçtikten sonra geriye dönük faturaları bize kesmeye çalışıyorlar. Fahiş fiyatlarla kesmeye çalışıyorlar. Bizim ailemizde de aynı şeyi görüyoruz”

basliksiz-21.jpg

“Ödemeyeceğiz, dilekçe hazırlayacağız”

Ceylan, buna tepki olarak faturaları ödemeyeceklerini belirtti ve “Geriye dönük faturaların bizlere yüklenmesi kesinlikle bir suç teşkil ediyor. Biz de bunun karşısında duracağız. Mahalle mahalle dilekçelerimizi hazırlayacağız, gereken kurumlara teslim edeceğiz” dedi.

İsmini paylaşmak istemeyen başka bir Hataylı depremzede ise faturayı kesmek için geldiklerinde çok şaşırdıklarını belirterek şunları söyledi:

40 bin lira elektrik, 10 bin lira su faturası geldi

Ailemizde üç kişi çalışıyorduk. Ben, ablam ve babam çalışıyordu. Üçümüz de işimizi kaybettik. Depremden sonra jeneratörü çalıştırdık, köyde suyu da kuyu suyundan aldık. Elektrik faturası bir geldi, 40 bin küsür. Su da 10 bin liraya yakın bir para geldi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Elimiz, ayağımız düğümlendi. Yemek yiyecek paramız yok, gelirimiz yok ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şimdi 50 bin lira fatura ödemek zorundayız.”

whatsapp-image-2023-06-21-at-20-26-06-kopyasi-2.jpeg

Depremzede muhtara başvurduklarında hiçbir sonuç alamadıklarını, valilik önlerinde ise onbinlerce kişinin bu sorun için sıra beklediğini söylüyor.

CHP’li vekilden kanun teklifi

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da bu konuyla ilgili bir kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde, sene sonuna kadar faturaları devletin ödemesi gerektiğini söyledi. AK Partili milletvekillerinin de teklife evet demesi gerektiğini belirtti.

Kaynak:halktv.com.tr