Bekçi telsizi ile taksiciyi soymaya kalktılar

Bekçi telsizi ile taksiciyi soymaya kalktılar
Biri su tesisatçısı iki kafadar, kendilerine polis süsü vererek gece yarısı bir taksiciden para almaya çalıştı. İkili, komşuları olan bir mahalle bekçisine ait telsizle anons çekerek önünü kestikleri taksiciden para almaya çalışırken yakayı ele verdi. Yapılan yargılama sonrası ikiliye hapis cezası verildi.

Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davaya göre olay 18 Haziran 2020 gecesi yaşandı. Taksici Ömer Işık (47) saat 02.30 sıralarında Bağcılar’da seyir halindeyken, arkadan gelen bir aracın ısrarlı bir biçimde korna çalması üzerine yavaşladı. Işık’ı takip eden araçtaki bir kişi, polis telsizinden, aracını sağa çekmesini anons etti.

Ehliyet ve ruhsatı istedi

Taksici Işık kısa süreli telaştan sonra aracını sağa çekti ve beklemeye başladı. Daha sonra sıhhi tesisatçı olduğu ortaya çıkan Murat G. (36), elindeki telsizle Işık’ın yanına geldi. G., Işık’tan ehliyet ve ruhsatını istedi. Taksici Işık, bu kişilerin sivil polis olduklarını düşünerek evraklarını Murat G.’ye verdi. Murat G. evrakları inceledikten sonra Işık’a, eliyle para işareti yaptı.

Biri evraklara baktı, diğeri takside arama yaptı

Taksici Işık, duruma anlam veremezken bu esnada, Murat G. ile aynı araçta olan Fatih E. (31) ise takside aramaya yapmaya başladı. Durumdan şüphelenen taksici, 155’i aradı. Olay yerine gelen karakol polisi, şüphelileri gözaltına aldı. Yapılan ilk sorguda, Murat G. ile Fatih E.’nin kullandıkları aracın, bekçi olarak görev yapan mahalleden komşuları M. A. K.’ya ait olduğu anlaşıldı.

Telsiz mahalle bekçisine ait çıktı

Bekçi K., Murat G.’yi mahalleden tanıdığını, olay günü aracını kendisinden ödünç istediğini söyledi. K., araçta bulunan telsiz ve polis şapkasının ise kendisine ait olduğunu kaydetti. Taksici Işık’ın şikayeti üzerine Murat G. ile Fatih E. hakkında dava açıldı. İki sanık, suçlamaları kabul etmedi. Murat G., taksiciye polis olduğunu söylemediğini belirtti. G., taksici ile yol tartışması yaşadıklarını söyledi. Fatih E. ise, “Karakola gittiğimizde müşteki bize, ‘benim bu gece yevmiyem yandı ne olacak’ diye söyleniyordu” diye ifade verdi.

İkisi de ceza aldı

Yapılan yargılama sonrası mahkeme iki sanığa “Yetkisi olmadığı halde resmi sıfat takınarak hırsızlık” suçundan 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. Söz konusu ceza, eylemin teşebbüs aşamasından kalması nedeni ile 1 yıl 10 ay 15’er güne düşürüldü. Karara sanıklar adına itiraz edildi. İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararı yerinde diyerek Murat G.’nin itirazını reddetti. Daire, Fatih E.’ye verilen cezayı ise, avukatı olmadan yargılama yapılıp ceza verilemeyeceği gerekçesi ile bozdu.

Kaynak:halktv.com.tr