Bahar şenlikleri ve mezuniyet törenleri yasak! Haremlik selamlık piknik serbest

Üniversitelerde bahar şenliklerine izin verilmiyor; mezuniyet törenleri ise teker teker iptal edilirken Gebze Teknik Üniversitesi’nde haremlik-selamlık pikniğe izin verildi. Üstelik Gebze Belediye'sinin 3 başkan yardımcısı da etkinlikte yer alarak destek verdi.

Son yıllarda birçok üniversitede mayıs ayında gerçekleştirilen bahar şenlikleri ve mezuniyet törenleri çeşitli gerekçelerle iptal ediliyor. Üniversitelere yönelik ilk müdahaleler 2013’te bahar şenliklerine alkol yasağının getirilmesiyle başladı.

Üniversite idarelerinin giderek müzik ve eğlencesiz hale getirdiği şenlikler son birkaç yılda ise pek çok üniversitede yasaklandı. Bu yasaklamalara ilişkin pek çok öğrenci grubundan itirazlar geldi. Ancak üniversite yönetimleri dikkate almadı.

whatsapp-image-2023-06-17-at-00-01-45.jpeg

Durum böyleyken Gebze Teknik Üniversitesi’nde "Yeniler Topluluğu" ve "Seferber Topluluğu" adlı öğrenci grubu geçtiğimiz günlerde haremlik-selamlık olacak şekilde bahar pikniği yapacaklarını duyurdu. Duyuru metninde kadın ve erkeklerin ayrı oturacağı belirtildi. Şenliklere ve mezuniyet törenlerine yönelik yasaklara karşın bu pikniğe izin verilmesi dikkat çekti.

Kadınlar ve erkekler ayrı oturdu

Topluluğun duyurusunu yaptığı piknik bugün düzenlendi. Pikniğin duyuru metninde yer aldığı gibi kadın ve erkekler piknikte ayrı oturdu. Üniversite kampüsünde mescit olmasına rağmen piknik yapan grup açık alanda namaz kıldı; sesli şekilde Kur'an okundu. Pikniğe, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı 3 isim katılarak destek verdi.

Bu arada 2014 yılında kurulan Gebze Teknik Üniversitesi'nde; bilgisayar, biyomühendislik ve uçak mühendisliğinin yanı sıra havacılık ve uzay teknolojileri bölümleri bulunuyor.

Kaynak:halktv.com.tr