Halk TV duyurmuştu: Maraş Akıncı’dan saklanmış

Halk TV duyurmuştu: Maraş Akıncı’dan saklanmış

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Maraş’ın açılması benden saklandı” dedi. Halk TV’ye katılan gazeteci Hasan Kahvecioğlu, ”Yeni gelen hükümet Tatar ve Özersay hükümeti Cumhurbaşkanına haber vermeksizin Maraş’ın yerleşime açılacağını, ilan ettiler" demişti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Akıncı, 1974’ten beri kapalı olan Maraş’ın halka açılması kararını “seçim malzemesi” olarak değerlendirdi. Akıncı, “Maraş’ın açılması benden saklandı” dedi. Halk TV’ye katılan gazeteci Hasan Kahvecioğlu, ”Yeni gelen hükümet Tatar ve Özersay hükümeti ne yazıktır ki sayın Cumhurbaşkanına haber vermeksizin Maraş’ın yerleşime açılacağını, envanter sayımı yapılacağını ilan ettiler. demişti. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Maraş’ın açılacağının açıklanması ve Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) “KKTC Su Temin Projesi”nin yeniden açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle seçim yasaklarına aykırı bulması sonrası Ankara’da yapılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özgür Gazete Kıbrıs’ta yer alan habere göre Akıncı’nın açıklaması şu şekilde:

“Bugün Yüksek Seçim Kurulu kararları hiçe sayılarak tamiratı tamamlanan su borusu ve kapalı Maraş konusunda yapılan törenler, demokrasimiz açısından yüz karasıdır. Sırf adaylardan birine avantaj sağlamak amacıyla Ankara’da ve Kıbrıs’ta yapılan bu düzenlemeler seçimlerimize yapılan müdahalenin bir başka boyutunu oluşturmaktadır. Kapalı Maraş ile ilgili olarak yapılanlara gelince; o konuda da öteden beri söylediğim BM ile çatışma içine girmeden, uluslararası hukuk içinde kalarak ve Maraş konusunu çözüme bir engel oluşturacak şekilde değil, çözüme katkı yapacak şekilde değerlendirmek gerekir. BM Genel Sekreteri, seçimlerimizden sonra gayri resmi 5+1 toplantı çağrısı için hazırlıklarını yaparken, yine seçimlere ramak kala kapalı Maraş konusunda yapılmaya çalışılanlar Kıbrıs Türk halkını uluslararası alanda zor durumda bırakacak hatalı bir davranış anlamındadır. Cumhurbaşkanlığının sorumluluk alanına giren Maraş gibi önemli bir konunun seçimlerimize çok kısa bir süre kala açıkça seçim malzemesi yapılmış olmasının son derece yanlış olduğunu belirtmeyi görev biliyorum. Öyle inanıyorum ki, Kıbrıs Türk halkı bu yapılanlara özgür iradesiyle gereken cevabı verecektir.”

Ne olmuştu?

Halk TV'de Can Coşkun ile Gündem Özel programına katılan Kıbrıslı gazeteci Hasan Kahvecioğlu "Yeni gelen hükümet Tatar ve Özersay hükümeti ne yazıktır ki sayın Cumhurbaşkanına haber vermeksizin Maraş’ın yerleşime açılacağını, envanter sayımı yapılacağını ilan ettiler." diyerek "Maraş hazırlıkları Türkiye’nin başını belaya sokmaktan kurtarmak amaçlıdır. Temmuz 2017’ye Crans Montana’da iki toplum arasındaki o beşli görüşemenin masasının bozulduğu noktaya gitmek gerekiyor. Biliyorsunuz 2015’te son cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmıştı. 2017 Temmuz’unda beşli konferansa kadar yükselmişti seviye. Kıbrıslı Türkler 1960’tan beri ilk kez beşli bir konferansta temsil ediliyor ve haklarını arıyor durumdaydılar. Ne yazık ki orada Rum tarafının katı tutumu yüzünden anlaşmaya ramak kalmışken gerçekleşemedi. Hemen arkasından Temmuz ayı içerisinde Türkiye dış işleri bakanı Kıbrıs’a geldi tüm siyasal partileri topladı Cumhurbaşkanlığı gözetiminde sarayda bir önemli toplantı yapıldı. Sayın Mustafa Akıncı Maraş’la ilgili konuyu açtı ilk kez orada. Çünkü 2015’te Akıncı’nın seçim manifestosunda Maraş’ın Ercan ve Mağusa havalimanlarına karşılık BM kontrolüyle hizmete açılması teklifi vardı. O toplantıda ortak bir karar alındı ve denildi ki “Bu konu üzerinde herkes düşünsün ve Maraşla ilgili ileride bir araya gelinsin” ne olduysa ondan sonra oldu. Ve ne yazık ki hükümet düştü, başka bir hükümet kuruldu. Yeni gelen hükümet Tatar ve Özersay hükümeti ne yazıktır ki sayın Cumhurbaşkanına haber vermeksizin Maraş’ın yerleşime açılacağını, envanter sayımı yapılacağını ilan ettiler. Sayın Özersay’ın toplumda haklı bulunmama sebebi de bu. Bu iki siyasal ortak sayın Cumhurbaşkanını Maraş’la ilgili yapılan konferansa da davet etmediler.” İfadelerini kullanmıştı.