Yüzyıllardır Doğru Olduğu Sanılan 20 Yanlış Bilgi! Kulaktan dolma olan bu bilgilerin doğrusunu öğrenenler ise oldukça şaşırıyor.

Yüzyıllardır Doğru Olduğu Sanılan 20 Yanlış Bilgi! Kulaktan dolma olan bu bilgilerin doğrusunu öğrenenler ise oldukça şaşırıyor.
Genellikle kaynağının neresi olduğunu, akıllarımızda nasıl yer ettiğini bilmediğimiz ancak doğruluğundan emin olduğumuz yanlış bilgiler. Aslında öyle çoklar ki. Bizler ise bu doğru bildiğimiz yanlışların bazılarını sizler için derledik.

Başlamadan önce biraz ısınma turuna ne dersiniz?

Neredeyse hepimiz bu hikayeyi biliyoruz ya da günlük hayatta Pandora’nın kutusu açıldı kullanımını duymuşuzdur. Belki küçük bir hata ama hikayenin aslı Pandora’nın kutusu değil, Pandora’nın kavanozu. Bir çeviri hatası kullanımın böyle oturmasına sebep olmuş.

Gladyatörler her karşılamada ölümüne savaşırlardı

Evet gladyatörler karşılaşmalarda ölümüne savaşırlardı, ancak organizatörler gladyatörleri yetiştirmek için para harcarlardı bu nedenle bu kadar kolay ölmelerini istemezlerdi. Bu nedenle her beş ila 10 maç arasında bir ölüm gerçekleşiyordu.

Eisntein’in matematikten kalması

Kendisi bu alanda her zaman başarılıydı, yani iddialar doğru değil. Bu konuda Einstein’ın açıklaması ise şöyle: Matematikte asla başarısız olmadım, 15 yaşımdan önce diferansiyel ve integral hesabında ustalaşmıştım.” Einstein'ın 17 yaşında aldığı mezuniyet sertifikasında bile Cebir ve Geometri notu en yüksek not olan ‘6’. Yani asi olduğu için okuldan atılmış olsa da, devam ettiği bir başka okulda matematik notları gayet yüksekti.

1. Çivi Yazısı Çivi ile Yazılırdı

Düz mantıkla bakarak doğru kabul edilen bu bilgi gerçekten oldukça uzaktır. Doğrusu ise çivi yazısı ismi verilen yazının "Stylus" adıyla adlandırılan kamıştan yapılma kalemlerle yazıldığıdır.

2. Öldükten Sonra Saçlar ve Tırnaklar Uzamaya Devam Eder

Halk arasında bir efsane olarak dilden dile yayılan bu yanlış bilgi, aslında çürümeye başlayan derinin çekilmesiyle birlikte tırnak köklerinin ortaya çıkması sonucu oluşmuştur. Çekilen deri yerini saç ve tırnak köklerine bırakınca insanoğlu bu durumu "ölümden sonra tırnaklar ve saçlar uzar" diye yorumlamıştır.

3. Develer Hörgüçlerinde Su Depolar

Özellikle Arabistan bölgesinde bulunan develer sıcak çöl şartlarında günlerce hayatta kalabilmek için besin depolaması yaparlar. İnsanlar tarafından bilinen "develerin hörgüçlerinde su depolaması" bilgisi ise kesinlikle yanlıştır. Aslında develer hörgüçlerinde yüksek miktarda yağ depolarlar. Bunun sebebi ise yağın suya göre sıcağa daha fazla dayanmasıdır. Böylece develer uzun süreli çöl yolculuklarında hayatta kalma sıkıntısı çekmezler.

4. Yarasaların Gözleri Görmez

Korona virüsünü ortaya çıkarttığı düşünülen yarasaların kör olduğuna dair yanlış bir bilgi vardır. Çoğu yarasa ekolokasyon sayesinde yönlerini bulmaktadır ancak bu durum yarasaların kör olduğu anlamına gelmemektedir. Hatta bazı yarasa familyaları gece karanlığında muhteşem görme yeteneğine sahiptir.

5. Beynimizin Sadece %10'unu Kullanıyoruz

1890'lı yıllardan günümüze kadar yanlış bir şekilde gelen bu bilginin ileri teknoloji görüntüleme cihazları sayesinde yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Harward'da psikolog olan William James'ın "zihinsel potansiyelimizi tamamıyla kullanmıyoruz" cümlesinden dolayı ortaya atılan bu tez, beyin organının günlük enerji miktarımızın %20'sini harcamasıyla imkansız bir durumdur. Vücudumuzun sadece %2'lik bir kısmını kaplayan beyin organını düşününce %10 dan daha fazlasını kullandığımız ortaya çıkmaktadır. Tabii bu durum insandan insana da değişebilir.

6. Kırmızı Renk Boğaları Kızdırır

Boğa güreşleri sırasında ve İspanya'daki festivallerde sıkça gördüğümüz ilginç olaylar sebebiyle boğaların kırmızı renge dair bir hassasiyetleri olduğu düşünülmektedir. Aslında uzun süreli kapalı kalan boğalar doğal olarak öfke ile sahneye çıktığından dolayı sürekli hareket eden nesnelere saldırmaktadır. Yani boğalar kırmızı renge değil sürekli hareket eden nesnelere saldırmaktadır.

7. Esnemek Uykunuzun Geldiğine İşarettir

Genellikle uyku saatlerinde insanların esnediği görülmektedir. Dolayısıyla esnemenin uyku ile alakalı olduğu düşünülse de bu bilgi gerçeği yansıtmamaktadır. Esnemek fiili aslında vücudun yeterli oksijeni alamaması sebebiyle yapılan bir harekettir. Kısacası esnemek vücudun daha fazla oksijene ihtiyacı olduğunu gösterir.

8. Ispanak İnsanı Güçlendirir

Temel Reis çizgi filmi ile akıllara kazınan ıspanağın güçlendirdiği bilgisi tamamen bir yanılgıdan ibarettir. İçerisinde oldukça yüksek miktarda demir bulunduğu bilgisi ise 1870'li yıllarda bir doktorun yazım yanlışı yapması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Ispanak hakkında bir yazı yazan doktor, ondalık işaretini yanlış yere koyunca içerisindeki demir miktarının normalden 10 kat fazla bilinmesine sebep olmuştur.

9. Deve Kuşları Korkudan Kafalarını Kuma Gömer

Deve kuşlarının sürekli yerde ve toprağa gömülü halde görüldükleri doğrudur ancak bu hareketi herhangi bir şeyden korktuklarından dolayı yapmazlar. Deve kuşlarının asıl amacı toprağın altına yumurtalarını gömmek ve düzenli olarak onları kontrol etmektir. Bu sebeple deve kuşları, kafalarını yere gömmüş halde görülürler.

10. İlk Ampulü Edison İcat Etmiştir

Ampulün icadına dair herkesçe bilinen bir yanlışı düzeltelim. Ampulün mucidi olarak bildiğimiz Thomas Edison aslında ilk ampulü keşfeden kişi değildir. Ampulü icat eden bilim insanı ise Humphry Davy isimli mucittir.

11. Telefonu İcat Eden Graham Bell

Günümüzde kullandığımız telefonun mucidi sanılan kişinin Graham Bell olmadığı doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Aslında telefonu asıl icat eden kişi, Antonio Meucci’dir ancak patentini ilk alan Graham Bell olduğu için mucidi o olarak anılmaya başlanmış ve birçoğumuz tarafından böyle bilinmiştir.

12. Arabanın İlk Mucidi Henry Ford

Çoğumuz arabayı icat eden kişi olarak Henry Ford ismini söylese de aslında arabanın mucidi Karl Benz adlı bir makine mühendisidir.

13. Çin Seddi Aydan Görünür

Söylendiği gibi dünya üzerindeki büyük yapılardan olan Çin Seddi aydan görünmemektedir. Ay üzerinden Dünya'daki ışıklar görünse de Çin Seddi görünenler arasında yer almamaktadır. İnsan yapımı olan Çin Seddi'nin aydan görünen tek şey olduğu iddia edilse de bu bilgi doğru değildir.

14. Balıkla Birlikte Yoğurt Yenmez

Doğru zannettiğimiz yanlışlar arasında bulunan diğer bilgi ise balıkla birlikte yoğurt yenmemesi gerektiğidir. Balık taze ise yanında yoğurt ile yenilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Alerjik durumu olan kişilerde sadece biraz kaşıntıya neden olabilir.

15. Kelebekler Bir Gün Yaşar

Doğru olarak bilinen yanlışlar arasında kelebeklerin ömürleri bulunuyor. ''Kelebek 1 gün mü yaşar?'' Sanıldığı gibi kelebekler aslında 1 gün yaşamaz, daha uzun yaşar. Bazı kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar çıkabiliyor.