Yurtdışında Yine Bir Sandık Skandalı

Yurtdışında Yine Bir Sandık Skandalı
Almanya’nın Hannover kentinde, sandık kurulu başkanından skandal karar.2 milyon 850 bin seçmenin bulunduğu yurtdışında 8 Mayıs’ta başlayan ve 31 Mayıs’a kadar sürecek olan oy verme işlemlerinde skandallar bitmiyor. İsviçre’nin...

Almanya’nın Hannover kentinde, sandık kurulu başkanından skandal karar.

2 milyon 850 bin seçmenin bulunduğu yurtdışında 8 Mayıs’ta başlayan ve 31 Mayıs’a kadar sürecek olan oy verme işlemlerinde skandallar bitmiyor. İsviçre’nin Bern Büyükelçiliği, gazete ilanıyla AKP vaatlerini anlattı. Almanya’nın Hannover kentinde, sandık kurulu başkanı “unutkan olduğu” gerekçesiyle bir kişinin yakınıyla birlikte oy kabinine girmesine izin verdi.

Skandal zinciri Bern Büyükelçiliği’nin oyların ve seçim malzemelerinin saklandığı odanın “yedek anahtarının” yaptırılmasının ortaya çıkmasıyla başlamıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iki imamı başkaları adına oy kullanırken yakalanmıştı.

Cumhuriyet’in gündeme getirdiği anahtar krizi, Dışişleri Bakanlığı’nın 54 ülkeye gönderdiği “yedek anahtar bulundurmayın” genelgesiyle çözülmüştü.Aynı elçilik daha sonra gazeteye ilan vererek AKP projelerini anlattı. “Davutoğlu’nun açıkladığı hizmet maliyetlerinin düşürülmesi ve yeni hizmetlerin ihdas edilmesine ilişkin duyuru” başlığıyla yayımlanan ilanda AKP’nin “Dövizli askerlik daha kolay”, “Doğuma ve eğitime destek”, “Seçilme hakkı” gibi seçim vaatlerine yer verildi.

Ailecek oy kabinine!

Almanya’nın Hannover kentinde de engelli olmamasına karşın bir kişiye, “unutkan olduğu” gerekçesiyle sandık kurulu başkanının kararıyla bir yakınıyla birlikte oy kullanmasına izin verildi. CHP’nin yurtdışı örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, buna itirazların dikkate alınmadığını ve tutanak defterine işlenmediğini söyledi. Bingöl, düzeltme için bir kez daha dilekçe verdiklerini, ancak sandık başkanı ve memur üye tarafından işleme alınmadığını söyledi. Bingöl, YSK’nin kendi genelgesini tanımayıp yırtan sandık kurulu başkanının yurtdışı ilçe seçim kurdulu başkanlığı tarafından Ankara Cumnhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet edildiğini söyledi.