Yunanistan: Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye hazırız

Türkiye'nin yaşanan orman yangınlarına havadan müdahalede yetersiz kalması sebebiyle itfaiye uçağı desteği verebileceğini söyleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Bakan Çavuşoğlu'nu aradığını ve Yunanistan'ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı etmeye hazır olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ağustos 2021 17:38
Yunanistan: Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye hazırız

Başka bir yardım talebi gelirse de göndermeye hazır olduklarını belirten Yunanistan, Türkiye'den teşekkür dışında olumlu bir yanıt gelmediğini aktardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'deki yangınların yayıldığı 29 Temmuz'da "Türk dostum Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nu telefonla aradım, kendi seçim bölgesi olan Antalya'da çıkan yangınlardan dolayı duyduğum samimi üzüntülerimi dile getirdim ve kendisine Yunanistan'ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu söyledim" açıklamasını yapmıştı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Yunan hükümeti, ülkede çıkan yangınlara rağmen Türkiye'den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma birimlerinin yardıma gönderilmesi teklifinin halen geçerli olduğunu açıkladı.

Türkiye'deki yangınlarla ilgili haberler Yunan basınında hemen her gün takip ediliyor.

Yunanistan'ın teklif yanıtsız bırakıldı

Yunan basınında yer alan haberlerde havadan söndürme araçlarının yetersiz kalması üzerine Türkiye'nin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve İran gibi ülkelerden yardım talebinde bulunduğu, ancak Yunanistan'dan gelen teklifleri yanıtsız bıraktığına dikkat çekildi.