Yolcu yerine uyuşturucu taşıdılar: İstanbul'da 'Narcos' taksi

Yolcu yerine uyuşturucu taşıdılar: İstanbul'da 'Narcos' taksi
İstanbul'da taksiyle lüks semtlere uyuşturucu servisi yapan taksi sürücülerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlarla ilgili detaylar ortaya çıktı. Kokain siparişlerinin “Yemek” olarak kodladığı şebekede, iyi satış yapan taksiciye prim olarak uyuşturucu verildiği ortaya çıktı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 16 ay önce taksiyle kokain satan bir taksi sürücüsünü belirledi. Taksi sürücüsünden yola çıkan polis, çöreklenmiş dev bir uyuşturucu şebekesini ortaya çıkardı. Polis ekipleri 16 ay önce gözaltına alınan taksici gibi uyuşturucu satan başka taksicilere daha ulaştı. Taksicilerin bağlı olduğu yapı ortaya çıkarıldı.

12 ayrı yapılanma

Araştırmalarda taksicilerin sattıkları uyuşturucuların parasını motokuryeye verdikleri anlaşıldı. Motokuryeler de incelemeye alındı. Paraları götürdükleri adres belirlendi. Şebekenin Avrupa ve Anadolu yakasında iki koldan yapılandığı öğrenildi. Şebeke elebaşının iki yakada da suç yöneticisinin bulunduğu tespit edildi. Hücre biçiminde yapılanan şüphelilerin 12 ayrı yapılanması tespit edildi.

55 şüpheli yakalandı

Sözcü'den Habip Atam'ın haberine göre yaklaşık 16 ay süren çalışmada 12 yapılanma içerisinde faaliyet yapan 60 taksici ve 35 motokurye tespit edildi. Şüphelilere yönelik ara operasyonlarda çok sayıda operasyon düzenlenirken, 55 şüpheli yakalandı. Çok sayıda taksi ve motosiklete el konuldu.

Şifre 'yemek'

Polisin yaptığı çalışmalarda siparişlerin nasıl alındığı da belirlendi. İddiaya göre şebeke üyeleri internet tabanlı bir mesajlaşma programı üzerinden kapalı grup oluşturdu. Bu guruba girmek için referans gerekiyordu. Gruptakiler, özel yazışma üzerinden sipariş veriyordu. Siparişler de kesinlikle “Kokain” ifadesi yer almıyor, şifre olarak “Yemek” ibaresi yer alıyordu. Birer gramlık paketlerden kaç tane isteniyorsa o kadar yemek isteniyordu.

İstanbul'da özellikle zengin muhitlerde faaliyet gösteren şebekenin, bazı durumlarda fazla uyuşturucu verenlere bonus olarak 2-3 paket hediye gönderdiği belirtildi. Gün içerisinde fazla uyuşturucu satan taksicilere ise belli sayıda kokain paketini ödül olarak verdikleri öğrenildi.

Etiketler :