Halk TV Canlı Yayın
Yavaş, çocuk koruma evlerinin kapatılmasını soran Mamak Belediye Başkanı AKP'li Murat Köse'ye "Söylemek istemiyorum da tecavüz vakası var ortada. Konuşturmayın beni" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Mamak Belediye Başkanı AKP'li Murat Köse, gündem dışı söz alarak çocuk koruma evlerinin kapatılmasını sordu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise AKP tarafından 2012 yılında yapılan kanun değişikliğiyle belediyelerin sadece çocuk konukevi açabildikleri yanıtını verdi ve kapatılan evlerin mevzuata uygun olmadığını söyledi. AKP'li Köse'nin sorularını yinelemesi üzerine Yavaş, "Söylemek istemiyorum da tecavüz vakası var ortada. Konuşturmayın beni. Gel ben sana belgesini vereyim. Çocukları sen düşünüyorsun da biz mi düşünmüyoruz" dedi.

AKP'li Köse bu sözlerin üzerine "Dramatize etmeyin" yanıtını verdi.

TOPLANTI CANLI YAYINLANDI

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Mansur Yavaş başkanlığında, gündemdeki önergeleri görüşmek üzere belediye binasında toplandı. Toplantıda başkanlık yazısı olarak sunulan otopark ücretlerinde artışa gidilmesi, Gazi Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan Belmek kurslarıyla ilgili protokolün bir yıl daha uzatılması konuları ele alındı ve önergeler, görüşmelerin ardından ilgili komisyonlara sevk edildi.

Canlı yayınlanan toplantının 2. oturumunda Mamak Belediye Başkanı AKP'li Murat Köse, çocuk koruma evlerinin kapatılması konusunda gündem dışı söz aldı.

KÖSE, VERİLEN SÖZÜN TUTULMADIĞINI İDDİA ETTİ

Köse, 11 çocuk koruma evinden 10’unun kapatıldığını, koruma altındaki 44 çocuğun evlerden tahliye edildiğini söyledi. Başkan Yavaş’ın, çocuk koruma evlerindeki tahliyelerin durdurulacağını söylediğini iddia eden Köse, buna rağmen verilen sözün tutulmadığını kaydetti.

YAVAŞ, 2012'DE YAPILAN KANUN DEĞŞİKLİĞİNİ HATIRLATTI

Bunun üzerine Yavaş, bazı vakıflarda yaşanan çirkin olaylar nedeniyle AKP tarafından 2012 yılında yapılan kanun değişikliğiyle belediyelerin sadece çocuk konukevi açabildiklerini belirtti.

Çocuk koruma evlerinin mevzuata uygun olmadığını belirten Yavaş, göreve geldikten sonra Ankara Büyükşehir Belediyesinin önceki yönetiminin, ilgili kanunu dikkate almadığını belirlediklerini öne sürdü. Belediye olarak kanuna uygun kararlar almak zorunda olduklarını anlatan Yavaş, çocuk koruma evlerine ilişkin işlemleri bu çerçevede yaptıklarını söyledi.

"TECAVÜZ VAKASI VAR ORTADA"

Köse’nin karşılık vermesi üzerine Yavaş, “Söylemek istemiyorum da tecavüz vakası var ortada. Konuşturmayın beni. Gel ben sana belgesini vereyim. Sen çocukları seviyorsun da biz mi sevmiyoruz. Çocukları sen düşünüyorsun da biz mi düşünmüyoruz. Kanuna uymak istiyoruz, sizin çıkarttığınız kanuna” ifadelerini kullandı.

Yavaş’ın sözleri üzerine AKP Grup Başkanvekili Mümin Altunışık da tecavüz iddiasına ilişkin gereken yasal işlemlerin başlatılmasını istedi.

"ÇOCUK SEVGİSİNİ İSTİSMAR EDİYORSUNUZ"

Toplantının sonunda Köse, Yavaş’ın çocuk koruma evleri ile ilgili sözleri nedeniyle kendisine cevap hakkı doğduğunu ifade ederek söz istedi. Yavaş'ın “Çocukları istismar ediyorsunuz; çocuk sevgisini, yetim sevgisini istismar ediyorsunuz. Siz çocukları seviyorsunuz da biz sevmiyor muyuz” diyerek Köse’ye söz vermemesi üzerine AKP Grubu toplantıyı terk etti. Yavaş da oturumu sonlandırdı.

İlgili Haberler