Yarın toplanıyor… 4 kanal hakkında yaptırımlar gündemde

Yarın toplanıyor… 4 kanal hakkında yaptırımlar gündemde
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yarın toplanacak. Üst Kurul’da Habertürk TV, Fox TV, Halk TV ve Tele1 kanallarına yönelik yaptırım dosyaları değerlendirilecek. Gündemdeki 7 ceza dosyasından üçü Halk TV’nin yayınları ile ilgili. Kanala yönelik “5 kez yayın durdurma yaptırımı” önerisinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

HaberTürk TV’de Fatih Altaylı’nın, Fox TV’de ise İlker Karagöz’ün sunduğu programlar için ceza önerileri değerlendirilecek. Tele1 TV’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu program ile Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın birlikte yorum yaptığı ‘18 Dakika’ isimli programa ile ilgili ceza önerisi içeren raporlar da gündemde olacak.

Gündemdeki 7 ceza dosyasından üçünün de Halk TV’nin yayınları ile ilgili olduğu öğrenildi. Üç dosyadan bir tanesinde, istenen yaptırımın üst sınırının 5 kez yayın durdurma cezası olduğu belirtildi. Buna göre yayının RTÜK Kanunu’nun 8. maddesinin 1 fıkrasının d bendindeki yayın ilkesini ihlal ettiği iddia edildi.

Ceza önerisinin, yayınlarla ilgili; “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz” ilkesini ihlal iddiasına dayandırıldığı belirtildi.

Kaynak:ANKA

Etiketler :