'Yandaş'ın 3 Milyar Liralık Vergi Borcu Silindi!

'Yandaş'ın 3 Milyar Liralık Vergi Borcu Silindi!
 CHP’nin seçim vaatleri karşısında AKP’nin paniğe kapıldığını dile getiren Umut Oran şunları söylediSözcü'nün haberine göre;CHP’li Oran, hükümete yakın kesimlerden silinen 3 milyar liralık vergi borcunun, 4 milyon...

 CHP’nin seçim vaatleri karşısında AKP’nin paniğe kapıldığını dile getiren Umut Oran şunları söyledi

Sözcü'nün haberine göre;

CHP’li Oran, hükümete yakın kesimlerden silinen 3 milyar liralık vergi borcunun, 4 milyon asgari ücretliden alınan bir yıllık gelir vergisine eşit olduğunu söyledi

CHP İstanbul Millet vekili Umut Oran Asgari ücretin vergi dışı olmasına “kaynak yok” gerekçesiyle karşı çıkan AKP’nin, yandaşı şirketlerin 3 milyar liralık vergi borcunu bir kalemde sildiğini dile getirdi.

Oran “ Silinen vergi, 4 milyon asgari ücretlinin bir yıl boyunca ödeyeceği gelir vergisine denktir. Birkaç yandaşı hatırına bu miktarda bir kamu alacağından bir çırpıda vazgeçebilen AKP’nin, milyonlarca asgari ücretliye soluk aldıracak vergi muafiyetine ısrarla karşı çıkması manidardır. Vatandaş yediği ekmeğe, içtiği suya dolaylı vergi ödüyor” dedi.

Oran devletin vergi gelirlerinin yüzde 70’inin tüketim mallarında fiyatın içinde ve gelirine bakılmaksızın herkesten aynı miktarda alınan ÖTV, KDV gibi dolaylı vergilerden oluştuğunu dile getirdi. Oran “İktidar eliyle kısa sürede zengin yapılan yandaş girişimcinin şaibeli kazançlarının vergisi ‘uzlaşma’ adı altında bir kalemde siliniyor. AKP maliyesi, eğer mükellef yandaşsa ‘çok kazansa da hiç’, KOBİ, esnaf ya da çalışansa ‘hiç kazanmasa da çok vergi’ ilkesi ile mi hareket ediyor” diye konuştu.

SİLMENİN BELGELERİ VAR

CHP’nin seçim vaatleri karşısında AKP’nin paniğe kapıldığını dile getiren Umut Oran şunları söyledi: “Paniğe kapılarak koro halinde ‘kaynağı nereden bulacaksınız, kaynak yok’ diyerek karşı çıkan AKP’nin, yandaş şirketlerin 3 milyar lirayı aşkın vergi borcunu silmesi tam bir fiyaskodur. Silme işleminin belgeleri ortaya çıkmıştır.”