Veli Ağbaba: Vatandaşa 'evde aç kal, öl' deniliyor

CHP Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, işsiz kalan yurttaşlara dikkat çekerek 'evde kal' söyleminin işsizler için 'evde aç kal, öl' anlamına geldiğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Nisan 2020 14:46

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, coronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de işsizliğin arttığına dikkat çekerek, hükümetin işsiz vatandaşlara evde kal çağrısında bulunarak, “Evde kal, evde aç öl” dediğini ifade etti.

Ağbaba: Vatandaşa 'evde aç kal, öl' deniliyor

Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, salgın nedeniyle işsiz kalan insanların mağduriyetlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Kapatılan berber, kuaför ve güzellik merkezi çalışanlarının sayısı 504 bin; kapatılan kahvelerin sayısı 71.103, çalışan sayısı 213 bin; okullarda, yurtlarda karantina nedeniyle kapatılan kantinlerindeki işsiz sayısı 150 bin kişi. 6 milyon sokak çalışanı var; simitçisi, kestanecisi, seyyar satıcısı, "Toz bezi değil ev emekçisiyiz." diyen gündelik yevmiyeyle geçimini sağlayan 1 milyon  kadın var.İşsiz kalan 500 bin motorlu kurye var.Yine, AVM'lerde çalışan 523 bin kişi, 42 bin 350 lokanta çalışanı, toplam 350 bin güvenlik görevlisinin 50 bini, Türkiye genelinde 300 bin tane amele dediğimiz pazarda günlük çalışmaya giden insanlar, okullar kapandığı için okul servisçisi 150 bin kişi, 2.850 özel eğitim merkezinde çalışan 90 bin kişi yani daha birçok meslek sahibi var ancak bunların diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi mutlaka kiralarının, masraflarının ödenmesi gerekiyor. "Bu insanlara evde kal." demek "Evde aç kal, öl." demektir.Devletin bu insanların yaşamsal ihtiyaçlarını karşılaması lazım”

"Türkiye'yi koyduğunuz nokta Irak'la, Sri Lanka'yla, Lübnan'la aynı nokta"

Dünyanın en yoksul ülkelerinden Kongo’da bile vatandaşın 2 aylık faturasını devletin ödediğine dikkat çeken Ağbaba, “Biz ne yapıyoruz? Hiç para vermediğimiz esnaftan, el açıyoruz, para istiyoruz. Bizim gibi kaç ülke var? İflasını ilan eden Lübnan para topluyor, krizin eksik olmadığı Sri Lanka para topluyor ve savaşın eksik olmadığı Irak para topluyor. Türkiye'yi koyduğunuz nokta Irak'la, Sri Lanka'yla, Lübnan'la aynı nokta” diye konuştu.

Saray inşaatlarının devam etmesine tepki

Hükümtin ekonomik açıdan dar boğaza giren vatandaşa destek olmak bir yana el açıp para dilendiğini söyleyen Ağbaba, “Yapacağınız şu, Ahlat'taki saray inşaatını bir an önce durdurun, Marmaris'teki sarayı bir an önce durdurun, bindiğiniz uçakları bir an önce satın ve bu fakir fukarayı bu zor günlerde aç bırakmayın” sözleri ile hükümete seslendi.

"Böyle bir siyasi ahlâk, böyle bir vicdan var mı?"

CHP’li belediyelerin başlattığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanan bağış kampanyası ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ağbaba, “CHP’li belediyelerimiz geçtiğimiz haftalarda bir bağış kampanyası yaptı, olağanüstü ilgi gördü, İçişleri Bakanlığı  bu bağış kampanyasını, dayanışma kampanyasını yasakladı. Muratpaşa Belediyesinde bir olayla karşılaştık ki insan hayret ediyor. Muratpaşa Belediyesi, daha önce var olan aşeviyle ilgili fakir fukara yemek yesin diye, AKP’lisi, MHP'lisi, CHP'lisi yemek yesin diye, bağış hesabı açıyor ve İçişleri Bakanlığı kararıyla bu bağış hesabı da kapatılıyor. Ya, böyle bir siyasi ahlak, böyle bir vicdan var mı?” diyerek, İçişleri Bakanlığının uygulamalarına da  tepki gösterdi.

ANKA