Türk basının acı kaybı: Ertuğrul Akbay hayatını kaybetti

Türk basının acı kaybı: Ertuğrul Akbay hayatını kaybetti
Gazeteci Ertuğrul Akbay, bir süredir tedavi gördüğü hastanede sabaha karşı vefat etti.

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın babası olan deneyimli gazeteci Ertuğrul Akbay, 81 yaşında hayatını kaybetti. Akbay bir süredir tedavi altındaydı.

Ertuğrul Akbay'ın Cenazesi 8 Mart 2019 Cuma günü öğle namazının ardından Zincirlikuyu Camisi'nden alınarak Zincirlikuyu Mezarliği'nda toprağa verilecek.

80’LERİN GÖLGE ADAM’Is

Galatasaray Lisesi mezunu olan Akbay, 1965 yılında gazeteciliğe başladı. 80’li yıllarda "Gölge Adam" adı ile mülakatlar yaptı, bu söyleşileri basında büyük ses getirdi.

1985 yılında "Gölge Adam" gazetesini çıkardı. Ertuğrul Akbay son olarak 2013’de “Yaş 75 Yolun Yarısı” adlı kitabı yazmıştı.

ERTUĞRUL AKBAY KİMDİR?

Halit Ertuğrul Akbay, 1939 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimini de tamamladıktan sonra gazeteciliğe 1965 yılında Hürriyet spor servisinde başladı. Daha sonra Günaydın'da yurt dışı muhabiri olarak çalıştı.

Gölge Adam olarak da iş dünyasındaki yolsuzlukları ortaya çıkartması mesleğindeki ününe ün kattı.

TÜRK basınında “röportaj” deyince akla ilk gelen isimlerden biridir Ertuğrul Akbay. Hollywood starlarından, dünya liderlerine, Kongo‘daki Pigme'lerden, güzellik kraliçelerine kadar “atlatma” röportajlarda hep onun imzası vardır. Celal Bayar‘dan Süleyman Demirel‘e, Bülent Ecevit‘e, Necmettin Erbakan‘a ve Turgut Özal‘a kadar ‘çok özel' röportajlar yaptı.

1985 yılında “Gölge Adam” adında gazete çıkarmaya başladı.

8 Kasım 1989 tarihinde Gırgır ve Fırt dergilerini satın aldı.

2013 yılında yazdığı Yaş 75 Yolun Yarısı adlı kitabı büyük ilgi gördü.

Etiketler :