Turistlere bıçakla saldırdı: 45 yıl hapsi istendi

Beşiktaş'ta 3 turiste bıçakla saldırdığı iddia edilen kağıt toplayıcısı Hasan Hüseyin Yurtseven'in, "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 45 yıla kadar hapsi istendi

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Temmuz 2021 12:32
Turistlere bıçakla saldırdı: 45 yıl hapsi istendi

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Hasan Hüseyin Yurtseven koronavirüs temaslı olduğu gerekçesiyle getirilmedi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanığın şikayetçilerin arkasından gelerek bilinmeyen bir nedenle bıçakla yaraladığı, bıçağı birden fazla salladığı ve saldırıyı yoğun bir şekilde devam ettirdiği belirtti. Sanık Yurtseven'in 3 kişiye karşı  "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan toplam 27 yıldan 45 yıla kadar hapsi talep edildi. 

'Akıl sağlığı araştırılmalı'

Sanık avukatı Muhammet Esat Karabiber, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek "Müvekkilim haksız tahrik altında söz konusu eylemi gerçekleştirmiştir. İkrar içeren beyanları olsa da tek başına yeterli delil olarak kabul edilemez. Şikayetçilerin kan örnekleri incelenmemiştir. Kamera görüntülerindeki kişi ile müvekkilin aynı olup olmadığı araştırılmamıştır" dedi. Müvekkili yönünden akıl sağlığı nedeniyle ceza verilmemesi yönünde araştırma yapılması gerektiğini savunan avukat Karabiber, "Kasten öldürmeye teşebbüsten değil de yaralama suçundan değerlendirme yapılabilir. Aksi takdirde lehe hükümlerin uygulanmasını, beraat ve tahliye kararı verilmesini talep ederim" diye konuştu.  

'Sanığın tutukluluk haline devam kararı'

Mahkeme heyeti, sanığın Adli Tıp Kurumu Şube Müdürlüğüne sevk edilerek akıl sağlığının yerinde olup olmadığı hususunda gözlem altına alınmasını gerektirir bir neden olup olmadığı yönünde ön rapor alınmasına karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma ertelendi.

'Yaralanmalar hayati tehlike oluşturacak şekilde'

İddianamede, şüpheli Hasan Hüseyin Yurtseven'in ifadesinde bıçağı tinercilerden korunmak için yanında taşıdığı, saldırıyı neden yaptığını bilmediği ve olay anında kendini kaybettiğini söylediği anlatıldı. Olayda kullanılan bıçağın ekmek bıçağı olduğu belirtilen iddianamede, yaralanan turistlere ilişkin raporda, yaralanmalarının hayati tehlike oluşturacak şekilde olduğu kaydedildi. İddianamede, şüpheli Hasan Hüseyin Yurtseven’in 3 kişiye karşı "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 27 yıldan 45 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 

KAYNAK: DHA