Turan Çömez: Yoğun bakımda insanlar elektriksiz kaldıkları için can verdi

Turan Çömez: Yoğun bakımda insanlar elektriksiz kaldıkları için can verdi
İyi Partili Turhan Çömez, Şule Aydın moderatörlüğündeki Kayda Geçsin programına bağlanarak İskenderun Devlet Hastanesi'nde yaşanan korkunç can kayıplarını anlattı. İddialar üzerine Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada hastanede üç jeneratör olduğu ve çalıştıkları belirtildi.

Şule Aydın moderatörlüğündeki Kayda Geçsin programına bağlanan İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez deprem bölgesi İskenderun'dan bağlandı. Çömez "Burada yaşamış insanların dramlarına tanık olarak ne Erdoğan'a ne de AKP iktidarına hakkımı helal etmiyorum. Yoğun bakımdaki gerekli önlemler alınmadığı için yoğun bakımda insanlar oksijensiz ve elektriksiz kaldıkları için can verdiler. Erdoğan' a sesleniyorum sen şimdi nasıl helalleşeceksin?" dedi.

Çömez açıklamalarında şunları söyledi:

"Burada yaşamış insanların dramlarına tanık olarak ne Erdoğan'a ne de AKP iktidarına hakkımı helal etmiyorum. Sizinle paylaşacaklarımla ilgili yargı mekanizmalarının çalıştırılması lazım. Birincisi İskenderun Devlet Hastanesi'yle ilgili bu hastane ile ilgili 'kullanılamaz güvenli değildir' raporu var. Bu rapor bundan on yıl önce verilmiş. Doktor arkadaşlarım devlete bu durumu bildirmiş. Bununla ilgili belge de var. Bütün feryatlara ve çabalara rağmen o bina 10 yıldır kullanıldı. Bu rapora rağmen o hastane kullanılmaya devam edilmiş. Hastalar ve çalışanlar o binada hayatlarını kaybettiler. Bu insanlar o ağır betonların altında can verdiler. Erdoğan' a sesleniyorum sen şimdi nasıl helalleşeceksin?

'Yoğun bakımda insanlar oksijensiz ve elektriksiz kaldıkları için can verdiler'

Daha vahim bir konuya daha geleceğim. Bu hastanenin ikinci binası ilk depremden sonra hasar aldı ama kullanılmaya devam edildi fakat insanlar ne yazık ki oksijen tüpleri, merkezi oksijen tüpleri ve jeneratörler çalışmadığı için. Bunlarla ilgili gerekli önlemler alınmadığı için yoğun bakımda insanlar oksijensiz ve elektriksiz kaldıkları için can verdiler. Elektrik olmadığı için oksijen tüpleri çalışmadığı için can verdiler. Bunu bana feryat ederek ağlayarak o hastanedeki doktor arkadaşlarım söyledi.

Bakanlıktan iddialara yönelik açıklama

Turhan Çömez'in iddiaları üzerine açıklamada bulunan Sağlık Bakanlığı, iddiaları yalanlayarak hastanede üç adet jeneratör olduğunu ve üçünün de çalıştığını belirtti.

Açıklamada, hastanedeki ölümlerin deprem sonrası meydana gelen yıkım esnasında yaşandığına dikkat çekildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Kamuoyu Açıklaması

Bugün bazı basın organlarında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerce asılsız bir takım iddialar ortaya atılmıştır. İskenderun devlet hastanemizde jeneratör çalışmadığı için hastalarımızın hayatını kaybettiği iddia edilmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur. Hastanemizde 3 ayrı jeneratör bulunmakta ve çalışır vaziyettedir. İddia edildiği gibi hastanemizde elektrik olmaması sebebiyle hastalarımızın hayatını kaybettiği bilgisi doğru değildir. Ancak, depremden kaynaklı ağır hasara uğraması sebebiyle maalesef hastanemiz yıkıma uğramıştır. Bu hastanemizde can kayıpları olduğu doğrudur. Bu can kayıplarının sebebi elektrik değil hastane binasının depremden yıkılmış olmasıdır. Milletçe büyük bir afetin yaralarını sarmaya çalıştığımız şu günlerde kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yönlendirilmeye çalışılmasının izah edilebilir bir etik tarafı yoktur. Yıkılmış bir bina altında yeterince büyük acılar bırakmışken daha fazla acı çıkarılmaya çalışılması anlaşılamamaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Etiketler :