Tunceli'de festival gerginliği

Tunceli'de festival gerginliği
Tunceli'de yarın başlayacak olan 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin valilik tarafından kısmen yasaklanması sonrası art arda açıklama gelmeye devam ediyor. Festival Tertip Komitesi, valiliğin yasak kararlarını kaldırılmasını isterken, Valilik festivalin tamamının yasaklanmadığını belirtiyor.

Tunceli'de yarın başlayacak olan 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali öncesi valilik, festival programına kısmen yasaklama getirdi. Yasaklama kararının ardından Festival Tertip Komitesi ve valilikten peş peşe açıklamalar geldi.

Festival Tertip Komitesi, yasaklama kararıyla 90'lı yıllardaki baskı politikalarına dönüldüğünü belirtti ve dün yaptıkları açıklamayı anımsattı. Tunceli Valiliği'nin Festival Tertip Komitesi Başkanlığı'na gönderdiği yazılarda stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların ise eğitim-öğretim için onarımının sürdüğü, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı, Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi'nin konserlerine izin verilmeyeceğinin kendilerine bildirildiği ifade edilen açıklamada, dün yapılan duyuruda bu yasakları tanımadıklarını ifade ettikleri belirtildi.

whatsapp-image-2022-07-20-at-16-21-11.jpeg

Mülki İdare Amirliği'nin şehri OHAL uygulama sahasına çevirdiği belirtilen açıklamada il-ilçe giriş çıkışlarında onlarca arama ve kontrol noktaları oluşturulduğu, bu durumun insanların seyahat özgürlüğünü kısıtladığı gibi 90’lı yılları aratmayan baskı ve sindirme politikalarının tekrar hayata geçirildiğinin göstergesi olduğu ifade edildi.

'Provokatif ortamın sorumlusu Festival Komitesi değil'

Açıklamada festivalin gergin ortamda geçmemesi için talepler maddeler halinde sıralandı ve “Bu çerçevede Tunceli Valiliği'nin keyfi ve yasakçı anlayışını kabul etmediğimizi belirtiyor tüm engelleme ve yasaklama kararlarını bir an önce geri çekmesini istiyoruz. Oluşturulan provokatif ortamın sorumlusu Dersim halkı ve onun temsilcilerinden oluşan Festival Komitesi değil, mülki idare ve ona bağlı kolluktur" denildi.

whatsapp-image-2022-07-20-at-16-21-12.jpeg

Talepler ise şu şekilde sıralandı:

1- İlimizde bulunan ve kullanım hakkı kamuya ait olan öğrenci pansiyonları festival için dışarıdan gelen misafirlere açılmalıdır.

2- Stadyum konser etkinliklerine açılmalıdır.

3- Şehre giriş yasakları kaldırılmalı ve sanata dönük yasaklama ve saldırılar derhal durdurulmalıdır. Yarın için konser programı planlanan müzik gruplarının şehre girişleri bir an önce sağlanmalıdır.

4- Yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklaması yapılması temel anayasal bir haktır ve engellenemezdir.

5-Halkımızn değerleriyle inşa edilen ve kurumsal bir kimliğe bürünmüş olan Munzur Kültür ve Doğa Festivalimizin içini boşaltmaya yönelik yapılan program yasakları ve diğer kısıtlamalara derhal son verilmelidir. On binlerce insanımızın dil-kültür ve doğa üzerine müzik-sanat-siyasete dair yapılacak etkinliklere barışçıl şekilde katılmasını engellemek yerine insanların özgürce buluşmasını sağlayacak mekanizmaların gerginlikten uzak, sağduyulu şekilde devreye alınmasını istiyoruz.

3.jpeg

Festival Tertip Komitesi'nin açıklamasının ardından Tunceli Valiliği de yazılı bir açıklama yaparak festivalin yasaklanmadığını söyledi. İki grubun etkinliklerine müsaade edilmediği, Tunceli Belediyesi'nce talep edilen alanın '2022 yılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Güzergâh Planı' içerisinde yer almadığı ifade edildi. Valilik, bunların dışında Tunceli il merkezinde ve Pertek, Hozat, Ovacık, Nazımiye ilçelerindeki festival programlarının tamamına müsaade edildiğini belirtti. Valilik açıklamasının devamında huzur ve güven ortamının bozulmasına hiçbir suretle müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Kaynak:halktv.com.tr