Torununu İstismar Eden Dedeye Takdir İndirimi!

Torununu İstismar Eden Dedeye Takdir İndirimi!
Adana'da 2 yıl önce o dönem 17 yaşında olan torunu M.E.’ye 'cinsel istismarda' bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılanan M.E. (71), 10 yıl hapse çarptırıldı. Sanığın, sabıkasız olması, yargılama sürecindeki davranışları lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek sanığın cezası 10 yıla indirilip tutukluluğunun devamına karar verildi.

Adana'da, M.E.’nin 2 yıl önce dedesinin cinsel istismarına uğradı. Dedesinin farklı günlerde vücuduna dokunduğu ve öptüğü istismar anlarını ses kaydına alan M.E., durumu kız kardeşleri M.E. ve C.E.’ye anlattı. Dedesinin istismarda bulunmaya devam ettiği M.E., bu süreçte intihara kalkıştı. Bunun üzerine kız kardeşler 20 Temmuz 2022’de ellerindeki ses kaydı ile Cumhuriyet savcılığına giderek suç duyurusunda bulundu. Gözaltına alınan M.E., tutuklanarak cezaevine kondu.

M.E. hakkında Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde torunu M.E.’ye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla dava açıldı.

‘BAŞINDAN ALNINDAN ÖPTÜM’

Sanık M.E. savunmasında torununun iddialarının asılsız olduğunu öne sürdü. M.E.’yi de diğer torunlarını öptüğü gibi başından ve alnından öptüğünü söyleyen M.E., “Torunum bu olaylar ortaya çıkmadan bir ay önce ağabeyi kendisine tokat attığı için intihara kalkışmıştı. Ben neden hakkımda böyle bir şikayette bulunduğunu bilmiyorum. Ben babasına onun intihara kalkıştığını şikayet ettiğimi düşündüğü için benim hakkımda asılsız iddiada bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

ABLASI DA TANIK OLMUŞ

Tanık olarak dinlenen M.E.’nin ablası M.E. ise dedesinin daha önce de kız kardeşine cinsel içerikli davranışlarda bulunduğuna tanık olduğunu söyledi. M.E., “Dedem beni gördüğünde yapmıyordu. Ne zaman birine yeltenecek olsa beni görünce yapmıyordu. Gözümle görmemiş olmakla birlikte sanığın kuzenlerime de sarkıntılık ettiğini duydum. Delil olmadığı için hiçbir zaman suç duyurusunda bulunamadım. Sanık bana sarkıntılık yapmıyordu, çünkü benden korkuyordu. Olaydan birkaç hafta önce kardeşim M.E. intihara teşebbüs etti. Olay günü beni ağlayarak aradı elinde ses kayıtları olduğunu söyledi. Elimizde ses kaydı delili olduğu için suç duyurusunda bulunduk” dedi.

TAKDİR İNDİRİMİ UYGULANDI

Cumhuriyet savcısı da esas hakkındaki mütalaasında, sanık M.E.’nin 18 yaşından küçük olan torunu M.E.’ye karşı cinsel istismarda bulunduğunu belirterek cezalandırılmasını ve tutukluluğunun devamını talep etti. Mahkeme heyeti oy çokluğu ile sanık M.E.’yi ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan önce 8 yıl hapis cezasına mahkum etti. Sanığın, mağdurun dedesi olması nedeniyle cezası 12 yıl hapis cezasına çıkarıldı. Sabıkasız olması, yargılama sürecindeki davranışları lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek sanığın cezası 10 yıla indirilip tutukluluğunun devamına karar verildi. Ayrıca, sanığın diğer torunu C.E.’ye de cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

Oy çokluğu ile alınan karara, sanığın avukatları itirazda bulundu.