TMSF, damat ve savcı eşine emanet

TMSF, damat ve savcı eşine emanet
Bünyesinde bulunan Sürat Kargo'nun değerinin çok altında satılmasıyla tartışmaların odağında olan TMSF'nin yönetim kadrosunun da AKP'ye yakın isimlerden olması dikkat çekiyor. TMSF’nin yönetiminin Rizeli, milletvekili damadı, tartışmalı seçim kararına imza atan savcının eşi olması dikkat çekiyor.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası el konulan ekonomik varlıklarıyla ülkenin en büyük holdingleri ile yarışacak büyüklüğe ulaşan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), son olarak Sürat Kargo’nun satışı ile gündeme geldi. TMSF bünyesinde bulunan Sürat Kargo'nun değerinin çok altında satılması tartışılıyor. 

Koronavirüs salgınıyla birlikte yıldızı parlayan bir sektör olan kargo alanında faaliyet gösteren Sürat Kargo'nun değerinin çok altında Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Okulu kökenli arkadaşı, TÜRGEV yöneticisi Halil İbrahim Bacacı’ya sattığı iddia edildi.

Öte yandan TMSF'nin diğer kamu kurum ve kuruluşlarını yöneten isimler gibi benzer bağlantılar ve kökenlerden geliyor. 

Satış detaylarını CHP’li Bülent Kuşoğlu gündeme getirdi

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, TMSF'nin Sürat Kargo'nun satışına ilişkin ihalesinde yolsuzluk iddiasında bulunarak "Şirketin değeri, 1 milyar 700 milyon liranın üzerinde yani 1,3 milyar liralık bir kamu zararı söz konusu. Ayrıca satış kararı usulsüz" demişti.

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, önceki bazı satışlarıyla da dikkat çeken TMSF'nin yönetiminde yer alan isimler, AKP’nin kamu kurumlarının yönetimini belirleme tercihinin bu kurum içinde geçerli olduğunu gösteriyor.

Son rakamlarla TMSF'nin aktif büyüklüğü 70,2 milyar TL, öz kaynakları ise 29,1 milyar TL olan fonun yönetiminde 793 şirket bulunuyor. 

Cumhurbaşkanı kararıyla bu dev yapıyı yönetmek üzere görevlendirilenler şöyle:

Yönetim Kurulu Başkanı Fatin Rüştü Karakaş: Rizeli ve Marmara Üniversitesi kökenli. 1992 yılında Şekerbank Teftiş Kurulu’nda müfettiş yardımcısı olarak göreve başlayan Karakaş, 2013 Ocak ayına kadar burada çeşitli görevler üstlendi. Ardından Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nda genel sekreter olarak görev yaptı ve Kasım 2013’te Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Bir dönem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyesi de oldu.

İBB Bürokratı

TMSF Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Ali Altıntaş: Yıllarca özel şirketlerde yöneticilik yapan Altıntaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP’ye geçmeden önce genel sekreter yardımcılığı görevini yürüttü.

Milletvekili damadı 

Yönetim Kurulu Üyesi Halil İbrahim Akyıldız: AKP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz’ün damadı. 15 Temmuz’un ardından el konulan 14 şirkete kayyum olarak atandı.

AKP'li belediyede müfettiş yardımcılığı 

Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Sultan Mehmet Yıldırım: Bağcılar Belediyesi’nde Müfettiş Yardımcılığı görevi ile mesleğe başlayan Yıldırım, daha sonra AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nde çeşitli görevler üstlendi. TMSF’de 14 Şubat 2018 tarihinde İştirakler ve Gayrimenkuller Daire Başkanı olarak göreve geldi. Daha sonra yönetime girdi.

Baba oğul TMSF'de

Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Safa: Kanal İstanbul’un olumlu bulunduğu ÇED raporunda imzası yer alan ve TMSF avukatı Enes Safa’nın babası.

Tartışmalı seçimi soruşturan savcının eşi 

Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Uçar: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaybettikleri İstanbul yerel seçiminde sandık kurullarında usulsüzlük yapıldığı iddialarını soruşturan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın eşi. Çiğdem Uçar, İsmail Uçar’ın 25 Aralık soruşturması hakkında takipsizlik kararı vermesinin ardından da İstanbul Muhakemat Müdürlüğü’ne atanmıştı.

Kayyum CEO

Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Öksüzömer: Yıldırım Demirören’in önerisiyle TFF Tahkim Kurulu Raportör Üyeliği görevine getirildi. Yusuf Öksüzömer, 15 Temmuz sonrası kayyum atanan Uğur Şirketler Grubu’nun bir dönem CEO’luğunu da yaptı.

 

Etiketler :