TMSF, Cem Uzan'a tazminat ödeyecek

TMSF, Cem Uzan'a tazminat ödeyecek
Hakkında açılan davalar sonrası Paris'te yerleşen Cem Uzan, temyiz mahkemesinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) karşı açtığı bir davayı daha kazandı.

TMSF'nin, Cem Uzan'ın Çeaş ve Kepez'e ait hisse senetlerine el koymak için Eylül 2018 tarihinde açtığı davayı Paris Temyiz Mahkemesi, "Uzan'ın evine izinsiz girildiği" gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, ayrıca TMSF'nin Uzan'a 10 bin avro tazminat ödemesine hükmetti.

TMSF'nin Uzan'ın avukatı Matthias Pujos'un 2,1 milyar avroluk değeri olduğunu belirttiği hisse senetlerine ilk el koyma adımı 2017'nin Ağustos ayında gerçekleşti.

Bu girişim Fransız mahkemesi tarafından hukuksuz bulunmuştu.

Euronews'e konuşan Avukat Pujos, bu kararla bir kez daha TMSF'nin Fransa'daki girişimlerinin "yasal olmadığının" ortaya çıktığını belirtti. Pujos, "Tekrar söylüyorum, Türkiye'nin bu konuları konuşmak için Uzan'la masaya oturmasının zamanı geldi" dedi.

Pujos daha önceki açıklamalarında, "Cem Uzan, Türk devleti ile anlaştığı taktirde, tabii ki en kısa zamanda kendi ülkesine yeniden hizmet etmek için hazır" açıklamasında bulunmuştu.

Etiketler :