Thodex reklamlarında oynayan isimden çarpıcı iddia: Bakanlıktan sinyal geldi

Kripto para borsası Thodex'te yaşanan dolandırıcılık skandalın ardından hakkında yakalama kararı bulunan Faruk Fatih Özer, yurtdışına kaçmadan önce 'bakanlığa' çağrıldığı iddia edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Haziran 2021 10:04
Thodex reklamlarında oynayan isimden çarpıcı iddia: Bakanlıktan sinyal geldi

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın yurtdışına kaçmadan önce İçişleri Bakanlığı’na çağrıldığı iddiasında bulunmuştu. 

Benzer bir iddia da kripto para borsası Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer için geldi. 

'Bakanlıktan sinyal geldi'

Thodex’in reklamlarında yer alan ve 'shiftdelete.net' internet sitesinin kurucusu Hakkı Alkan, Özer’in yurtdışına kaçmasına ilişkin bir 'YouTube' kanalında açıklamalar yaptı.

Özer’in kaçmadan bir hafta önce 'bakanlığa' çağrılarak kendisiyle toplantı yapıldığını ileri sürdü. Alkan, bir yıl önce bir ajans tarafından kendisine Thodex için reklam teklifi geldiğini aktararak Thodex vurgunundan ve Özer’in kaçmasından önce bir bakanlıktan kendisine bir 'sinyal' geldiğini söyledi.

'Bakanlıktan iletişim talebinde bulundular'

Cumhuriyet'ten Çağatan Akyol'un habere göre Alkan, “Sinyal üzerine bakanlıktan Thodex’in kurucusu hakkında iletişim bilgisi talebinde bulundular bana. Tanışıklığım zaten yok. Bilgileri buldum, teslim ettim. Ondan sonra toplantıya çağırdılar. O hafta ne olduysa kaçtı gitti” dedi.

Sorular yanıtsız kaldı 

İddialarının detayını sormak için elektronik posta yoluyla “Hangi bakanlık sinyal alıp sizden Thodex’in iletişim bilgilerini istedi? Toplantıya nereye çağrıldı? Sizce kaçmasının nedeni ne idi? Siz Faruk Fatih Özer ile nasıl tanıştınız, reklam işinde nasıl anlaştınız” sorularını yönelttiğimiz Alkan, “Bahsettiğiniz konular hakkında daha fazla bilgim ve resmi belgeler elimde olmadığı için maalesef yardımcı olamayacağım” yanıtını verdi. “Faruk Fatih Özer kaçmadan önce hangi bakanlık tarafından toplantıya çağrıldı” sorusunu yinelememiz üzerine ise Alkan yanıt vermedi.

Thodex 400 bin kişiyi mağdur etti 

Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsası Thodex’in sahibi Özer, 20 Nisan 2021’de yurtdışına kaçtı. Thodex sistemini kapatan Özer’in yaklaşık 400 bin kişiyi mağdur ettiği ve 2 milyar dolarla kaçtığı iddia ediliyor.