TGC: RTÜK’ün Tele1 TV ve Halk TV’ye verdiği cezalar sansürdür

TGC: RTÜK’ün Tele1 TV ve Halk TV’ye verdiği cezalar sansürdür
RTÜK tarafından, Halk TV ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi. RTÜK'ün belirlediği 5 gün ekranlar karartılacak. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti karara tepki gösterdi.

RTÜK'ün Halk TV ve TELE 1'e verdiği ceza üzerine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) açıklama yaptı. TGC yaptığı açıklamada verilen ekran karartma cezasına "Sansürdür" dedi. Açıklamada "RTÜK, halkın haber alma hakkını engellemeyi sürdürüyor. Tele1 TV ve Halk TV’ye verilen cezalarla medya kuruluşlarının kamusal meseleleri halka ulaştırması engelleniyor" denildi.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Türkiye’de demokrasinin yeşermesi için haberin özgürce dolaşabildiği bir toplum olmalıyız. Oysa RTÜK yine basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü engelleyen bir karara imza atmış ve gazetecilik mesleğine doğrudan müdahale etmiştir.  
 
RTÜK kararları demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine aykırı olamaz. Demokratik toplum ölçütü, çağdaş ve özgürlükçü bir anlayışla yorumlanmalıdır.
 
Bir kamu kurumu olarak tarafsız davranması gerekirken sansür kurumu görevi üstlendiği gözlenen RTÜK iktidara yakın medya kuruluşlarıyla ilgili şikayetleri yok saymakta,  Tele1 TV ve Halk TV’ye verdiği beş günlük ekran karartma cezalarıyla eleştirel medyaya bedel ödetmektedir.
 
Kamusal meselelerin halka ulaştırılması engellenmektedir. Eleştirel medya kuruluşlarının ekonomik olarak zayıflatılıp kapatılmasına neden olacak bu kararlar basın tarihi açısından bir kara leke olarak anılacaktır.
 
RTÜK’ü sansürden ve ekran karartma cezasından vazgeçmeye, kararlarında tarafsız davranmaya, Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet etmeyi sürdürüyoruz.”

Etiketler :